Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
COVID-19

Obiecujące wyniki badań klinicznych leku AstraZeneca

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 listopada 2021 11:13

Obiecujące wyniki badań klinicznych leku AstraZeneca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
AstraZeneca poinformowała, że najnowsze badania klinicznie leku Evusheld, wykazały wysoką skuteczność preparatu w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażenia COVID-19.

Najnowsze badania kliniczne, przeprowadzone przez firmę AstraZeneca, pokazały, że lek Evusheld (inna nazwa AZD7442) wykazuje 88% skuteczność w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi zakażenia COVID-19 przez 6 miesięcy od podania. Preparat może być alternatywą dla osób, które nie mogą przyjąć szczepionki, np. z powodu objawów uczulenia.

- Te nowe dane uzupełniają rosnącą liczbę dowodów potwierdzających potencjał AZD7442 w zakresie zapobiegania i leczenia COVID-19 – powiedział w oświadczeniu Mene Pangalos, wiceprezes wykonawczy AstraZeneca.

Lek może być również wykorzystywany u pacjentów już po zarażeniu wirusem. Niezależne badania wykazały, że zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby o 88% w przypadku podania w ciągu pierwszych 3 dni od zakażenia.

AZD7442 jest kombinacją dwóch przeciwciał monoklonalnych- tiksagewimabu i cylgawimabu - pochodzących z limfocytów B pozyskanych od pacjentów powracających do zdrowia po wirusie SARS-CoV-2.

- Te przekonujące wyniki dają mi pewność, że kombinacja przeciwciał o długotrwałym działaniu może pacjentom długotrwałą ochronę, której pilnie potrzebują. Co ważne, sześciomiesięczna ochrona została utrzymana pomimo gwałtownego wzrostu wariantu Delta wśród uczestników, będących w grupie wysokiego ryzyka, którzy mogą nie reagować odpowiednio na szczepienie – powiedział Hugh Montgomery, profesor Intensive Care Medicine na University College London, który przeprowadzał badania nad AZD7442.

Evusheld został już dopuszczony do obrotu w kilku krajach na świecie, m.in. Australii. 5 października AstraZeneca złożyła wniosek do amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o zezwolenie na użycie w sytuacjach awaryjnych leku w celu profilaktyki COVID-19. Jeśli preparat uzyska akcjeptację, to spółka zgodziła się dostarczyć rządowi USA 700 000 dawek AZD7442.

Źródło: Reuters, AstraZeneca

Zobacz także