Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Oszacowano rzeczywistą liczbę zgonów z powodu COVID-19

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 26 maja 2021 09:10

Oszacowano rzeczywistą liczbę zgonów z powodu COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Jak podaje najnowsza analiza Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) Uniwersytetu Waszyngtońskiego liczba zgonów z powodu COVID-19 na świecie nie wynosi 3,5 miliona, jak sugerują oficjalne dane, ale niemal 7 milionów. W badaniu oszacowano, że wirus powoduje śmierć około 33 000 osób dziennie na całym świecie, a liczba ofiar pandemii osiągnie 9,43 miliona zgonów do 1 września.

Kilka krajów zidentyfikowano jako kraje o bardzo zaniżonej liczbie zgonów przede wszystkim: Egipt, Indie, Meksyk i Rosja. Podczas gdy niektóre rządy mogą przypisywać zgony u pacjentów z chorobom współistniejącym, aby utrzymać liczbę zgonów na niskim poziomie, to jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor IHME Chris Murray, najczęstszym powodem zaniżania liczby zgonów z powodu choroby zakaźnej są nieodpowiednie testy. Wiele krajów Europy Środkowej i Wschodniej zgłosiło tylko jedną śmierć na trzy, wskaźnik ten można również zaobserwować w całej Afryce Subsaharyjskiej.

Badacze stwierdzili, że kraje o stosunkowo dokładnych raportach zgonów z powodu COVID to Argentyna, Australia, Chiny, Francja i Szwecja. Turcja i Brazylia są często oskarżane o zaniżanie danych, ale oba kraje zgłosiły ponad połowę zgonów z powodu COVID.

Podobne szacunki podaje WHO. Na konferencji prasowej Samira Asma, zastępca dyrektora działu danych WHO powiedziała, że około sześć do ośmiu milionów ludzi mogło umrzeć z powodu COVID-19 lub jego skutków od początku pandemii.

Jak podaje The New York Times Światowa Organizacja Zdrowia opiera swoje analizy na modelu statystycznym, który szacuje nadmierną liczbę zgonów. Technika ta polega na przyjęciu całkowitej liczby oficjalnie zarejestrowanych zgonów, a następnie odjęciu liczby zgonów, których można by się spodziewać na podstawie wcześniejszych trendów śmiertelności, gdyby pandemia nie wystąpiła. Na tej podstawie WHO podała, że ​​szacuje, że od 1,1 mln do 1,3 mln ludzi w 53 krajach europejskich zmarło z powodu COVID-19 w 2020 roku, czyli mniej więcej dwukrotnie więcej niż w oficjalnych danych. Podobnie jak IHME, WHO za przyczynę rozbieżności między tymi szacunkami a oficjalnymi danymi podaje ograniczoną zdolność wielu krajów do testowania swoich populacji pod kątem zakażenia koronawirusem.

Źródło: https://www.bmj.com/content/373/bmj.n1188, https://www.nytimes.com/live/2021/05/21/world/covid-vaccine-coronavirus-mask?name=styln-coronavirus&region=hub&block=storyline_live_updates_block_recirc&action=click&pgtype=LegacyCollection#who-covid-deaths-excess

Tematy

zgony / COVID-19

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także