Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Pandemia Covid-19 to wielka lekcja wakcynologii

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 16 listopada 2022 20:09

Pandemia Covid-19 to wielka lekcja wakcynologii - Obrazek nagłówka
Rozmowa z dr hab. Ernestem Kucharem, kierownikiem Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prezesem Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Jak zmieniła się nasza wiedza o wakcynologii przez ostatnie dwa lata?

Pandemie trafiają się raz na sto lat i pandemia Covid-19 pojawiła się dokładnie sto lat po grypie hiszpance. To była wielka lekcja wakcynologii. Nauczyliśmy się przede wszystkim tego, że tylko dzięki szczepieniom jesteśmy w stanie opanować taką pandemię. Dzieje się tak dlatego, że większość zakażeń pochodziło od osób, które są bezobjawowe. Techniki, takie jak mierzenie temperatury, były dziurawym sitem. Jeśli większość zakażonych nie miała objawów, to nie mogła być wyłapana takimi metodami. Kolejną lekcją jest to, że nie należy stawiać wszystkiego na jedną kartę. Opracowano kilkadziesiąt szczepionek, a z nich zaledwie kilka zyskało ogólnoświatową popularność z racji skuteczności. Przekonaliśmy się też, że opłaca się inwestować w badania podstawowe. Strukturę koronawirusa poznaliśmy bardzo szybko, ponieważ wcześniej był wirus MERS, prawie 20 lat temu SARS-CoV-1, a jednocześnie postęp umożliwił opracowanie platform szczepionek, czyli właśnie mRNA i szczepionek wektorowych. Te platformy pierwotnie opracowano pod kątem produkcji indywidualnych szczepionek przeciwnowotworowych. Przydały się w walce z pandemią, ponieważ platforma jest uniwersalna, pozostaje tylko kwestia tego, jakie antygeny w niej umieścimy. Kolejna sprawa jest taka, że szczepionka to jedno, a jej podanie to już zupełnie coś innego. Okazało się, że nawet kiedy była już szczepionka, to pojawiły się problemy z jej dystrybucją, oraz że mamy do czynienia z brakiem przekonania wielu osób, że szczepienia są im potrzebne.

A jakie są aktualne rekomendacje co do szczepień dzieci?

Rekomendacje są jednoznaczne. Właściwie wszystkie dzieci od 6. miesiąca życia powinny być szczepione. Są dopuszczone dwie szczepionki dla takich dzieci. Fizycznie w Polsce jeszcze ich nie ma, ale w Stanach Zjednoczonych szczepienia rozpoczęto już kilka miesięcy temu i doświadczenia są bardzo zachęcające. Na Covid-19 teraz chorują osoby, które z koronawirusem jeszcze nie miały kontaktu, a to są właśnie małe dzieci.

Dziękuję za rozmowę.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także