Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Pandemia: Czy to już jest koniec?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 18 lutego 2022 11:50

Pandemia: Czy to już jest koniec?  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Dostęp do szczepionek i leków na COVID-19 oraz słowa niektórych światowych ekspertów zdrowotnych każą myśleć, że zaczęliśmy oswajać wirusa. Czy to znaczy, że wróci rzeczywistość sprzed pandemii?

Główny doradca medyczny Białego Domu, doktor Anthony Fauci, powiedział, że nadszedł czas, aby Stany Zjednoczone zaczęły powoli wracać do normalności, pomimo jeszcze widocznego ryzyka związanego z COVID-19. Widząc jak spada ilość przypadków zakażeń Omicronem, amerykańscy urzędnicy ds. zdrowia już przygotowują nowe wytyczne dotyczące społecznych restrykcji związanych z pandemią. W kilku rejonach USA- w New Jersey, Nowym Jorku, Kalifornii, Connecticut, Delaware i Oregonie- już niebawem nie będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek w szkołach i innych miejscach publicznych.

Podobne nadzieje, dotyczące poprawy sytuacji w kraju, rozbudza minister Adam Niedzielski, który poinformował o „początku końca pandemii”. Jednocześnie podkreślił, że pandemia nie raz nas zaskoczyła. Dziś jesteśmy jednak na takim etapie- jeśli chodzi o narzędzia do walki z wirusem- ,że możemy skłaniać się ku spokojniejszemu myśleniu o przyszłości. Wystarczy przypomnieć, że w 2020 roku nikt nie stosował leków na COVID-19.


Teraz sytuacja znacząco się zmieniła. Jak to wygląda np. w Wielkiej Brytanii? W Royal Victoria Infirmary w Newcastle oddział intensywnej opieki medycznej wygląda już zupełnie inaczej niż na początku pandemii. Po pierwsze, personel medyczny nie jest już ubrany od stóp do głów w kombinezon ochronny, a większość oddziałów jest strefą wolną od COVID-19. W szczytowym momencie rok temu w tym szpitalu było 90. krytycznie chorych pacjentów podłączonych do respiratorów. Dziś są tylko trzy osoby. Obecnie korzystanie z respiratora jest raczej wyjątkiem niż normą. Pobyty w szpitalach są znacznie krótsze, a przeżywalność pacjentów zakażonych koronawirusem znacznie się poprawiła.


„Dwa lata temu nie mieliśmy nic” – mówi doktor Matthias Schmid, kierownik ds. chorób zakaźnych, który leczył pierwszego pacjenta z COVID-19 w Wielkiej Brytanii pod koniec stycznia 2020 roku. „Teraz mamy do dyspozycji szereg metod leczenia, które zmniejszają nasilenie choroby i możemy zapobiec śmierci ogromnej liczby pacjentów”.


Do leków, o których mówi, należą powszechny przeciwzapalny deksametazon- pierwszy lek, który ratuje życie ciężko chorym na COVID-19, którego skuteczność została potwierdzona w badaniu NHS. Bezsprzecznie największym postępem medycznym było wprowadzenie wysoce skutecznych szczepionek. I mimo, że są mniej skuteczne w zapobieganiu zakażenia najnowszym wariantem SARS-CoV-2, Omicronem, zapewniają bardzo silną ochronę przed poważnym przebiegiem choroby.


Kolejnym lekiem, który sprawdza się w leczeniu COVID-19 jest sotrovimab, przeciwciało monoklonalne, które zapobiega rozwinięciu się infekcji. W badaniach zrealizowanych w grupie pacjentów z obniżoną odpornością preparat dał dobry rezultat: ryzyko hospitalizacji i zgonu obniżyło się o 79 proc. Na szpitalnych półkach czekają na pacjentów jeszcze inne leki: przeciwwirusowy Paxlovid, który zmniejsza liczbę przyjęć chorych do szpitala o 88 proc. Wysyłany jest do pacjentów wysokiego ryzyka w całej Wielkiej Brytanii, którzy uzyskali wynik pozytywny. Emily Goldfischer, pięćdziesięciojednoletnia pacjentka z Londynu jest jedną z pierwszych osób w Wielkiej Brytanii, które ten lek przyjmują. Goldfischer jest w stanie immunosupresji i otrzymała cztery dawki szczepionki. Skontaktowała się ze swoim lekarzem, gdy uzyskała pozytywny wynik testu. Recepta została wysłana do jej domu tego samego dnia ze szpitala Chelsea and Westminster. Ponadto, rząd brytyjski pozyskał także zapas molnupiraviru, innej cząsteczki przeciwwirusowej, której skuteczność pozwala zmniejszyć konsekwencje COVID-19.


W szpitalach w Wielkiej Brytanii nadal przebywa ponad 12 000 pacjentów z COVID-19. Jedyne, czego brakuje w brytyjskim szpitalu- to osób odwiedzających pacjentów. Ale i to ma się wkrótce zmienić.

Źródło: Reuters/BBC

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.