Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

„Pigułka na COVID” Pfizera skuteczna w 90%

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 grudnia 2021 14:04

„Pigułka na COVID” Pfizera skuteczna w 90% - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Firma Pfizer poinformowała o ostatecznych wynikach badań klinicznych pigułki przeciwwirusowej na COVID-19. Okazuje się, że preparat wykazuje blisko 90% skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji i zgonów u pacjentów wysokiego ryzyka.

Paxlovid to lek doustny, stosowany u pacjentów zakażonych COVID-19 wkrótce po wystąpieniu pierwszych objawów. Należy do klasy leków zwanych inhibitorami proteazy, stosowanych obecnie w leczeniu HIV, zapalenia wątroby typu C i innych wirusów.

Preparat wykazuje maksymalną skuteczność jeśli jest przyjmowany co 12 godzin przez 5 dni. Jego producentem jest firma Pfizer, która właśnie opublikowała pełne wyniki testów klinicznych, potwierdzających 90% skuteczność leku w zapobieganiu hospitalizacji i ciężkiemu przebiegowi COVID-19.

- To oszałamiający wynik — powiedział dyrektor naukowy firmy Pfizer, Mikael Dolsten — Mówimy o ogromnej liczbie uratowanych istnień i zapobiegnięciu hospitalizacji i wielu innych. Oprócz tego, jeśli stosowany szybko po infekcji, lek może także znacząco zmniejszać transmisję wirusa.

Amerykański producent leków w zeszłym miesiącu poinformował, że Paxlovid wykazał ok. 89% skuteczny w zapobieganiu hospitalizacjom lub zgonom w porównaniu z placebo, na podstawie wyników u około 1200 osób. Dane ujawnione we wtorek obejmują dodatkowo 1000 osób.

Dolsten powiedział także, że wkrótce spodziewa się zezwolenia na stosowanie preparatu u osób w grupie wysokiego ryzyka od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków i innych agencji regulacyjnych. Uważa, że ​​nie będzie potrzebne spotkanie panelu doradczego FDA.

- Prowadzimy bardzo zaawansowane dialogi regulacyjne zarówno z Europą, jak i Wielką Brytanią, a także prowadzimy dialog z większością głównych agencji regulacyjnych na całym świecie – powiedział Dolsten.

Obecnie w Stanach Zjednoczonych nie ma zatwierdzonych doustnych leków przeciwwirusowych na COVID-9. Mimo to, rząd USA zabezpieczył już 10 milionów dawek leku Pfizera za 5,29 miliarda dolarów.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także