Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Polska nie poradzi sobie z dyrektywą transgraniczną?

MedExpress Team

Marcin Mikos

Opublikowano 21 maja 2013 13:05

Polska nie poradzi sobie z dyrektywą transgraniczną? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
- System opieki zdrowotnej w Polsce pod względem bezpieczeństwa pacjenta nie jest przygotowany do wdrożenia dyrektywy transgranicznej - alarmuje ekspert Rady Europy Piotr Mierzewski.
[caption id="attachment_13003" align="alignnone" width="620"]Thinstocjphotos/FPM Thinstocjphotos/FPM[/caption]

- System opieki zdrowotnej w Polsce pod względem bezpieczeństwa pacjenta nie jest przygotowany do wdrożenia dyrektywy transgranicznej - alarmuje ekspert Rady Europy Piotr Mierzewski podczas trwającej w Krakowie XVII Ogólnopolskiej Konferencji "Jakość w ochronie zdrowia”.

Zdaniem Mierzewskiego Polska zaniechała wiele systemowych działań mających na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa w placówkach medycznych. Jako zagrożenie dla opieki zdrowotnej w Polsce ekspert Rady Europy wskazał brak regulacji prawnych ograniczających wysokość odszkowań wypłacanych pacjentom za błędy medyczne. - Takie działania winny zostać podjęte w interesie publicznym - podkreślił Mierzewski.

Ekspert krytycznie odniósł się do funkcjonowania w Polsce komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jego zdaniempotrzebne są szybkie zmiany w tym zakresie.

W 2005 roku, w okresie przewodnictwa Polski w Radzie Europy powstała rekomendacja Rady Europy na temat zarządzania bezpieczeństwem pacjenta i zapobiegania zdarzeniom niepożądanym w opiece zdrowotnej z 2006 r.dotychczas większość z  rekomendacji Rady Europy m.in. w zakresie raportowania zdarzeń niepożądanych przez placówki medyczne nie została jednak  wdrożona  do systemu prawnego w Polsce.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także