Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dr Michał Sutkowski

Polska stanie się czarną strefą, jeśli nie będziemy przestrzegać obostrzeń!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 października 2020 13:31

Polska stanie się czarną strefą, jeśli nie będziemy przestrzegać obostrzeń! - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Z epidemią koronawirusa zmaga się służba zdrowia na całym świecie. W Polsce w ostatnich dniach odnotowano rekordowe liczby zakażeń. W czwartek MZ poinformowało o 8099 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (1306), małopolskiego (1303), wielkopolskiego (835), śląskiego (822), łódzkiego (691), pomorskiego (458), podkarpackiego (420), dolnośląskiego (382), kujawsko-pomorskiego (318), lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego,warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, podlaskiego.

Sytuację epidemiologiczną w Polsce skomentował w rozmowie z Medexpressem prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, dr Michał Sutkowski.

- Dzisiejsza liczba nie jest zaskoczeniem. Przewidywaliśmy, że może dojść do tylu zachorowań. Ostatnio wykonujemy testy u wielu pacjentów objawowych. Lekarze rodzinni starają się dokładnie diagnozować chorych. Poza tym nieodpowiednie zachowanie społeczne determinuje dwie trzecie przypadków zakażeń - powiedział Michał Sutkowski.

Zdaniem dr Sutkowskiego rozwój epidemii zależy w dużej mierze od przestrzegania zasad przez społeczeństwo. - Jeśli ludzie będą zachowywać się odpowiedzialnie, to za dwa, trzy tygodnie nastąpi poprawa. Państwo powinno wprowadzić zdalne nauczanie dla dzieci od 12 roku życia. Spotkania powinny zostać ograniczone do kilku osób. Miejsca, które nie wpływają na rozwój gospodarki, powinny zostać zamknięte - powiedział Sutkowski. - Jeśli MZ wprowadzi te zalecenia, to społeczeństwo powinno ich przestrzegać. Jeśli tego nie zrobi, to Polska stanie się czarną strefą - dodał.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych powiedział, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać wzrostu zachorowań wśród medyków. Lekarze z determinacją walczą o życie chorych. Niestety jest ich ciągle za mało. Pracują ponad normę. - Długotrwały stres i przemęczenie może negatywnie się odbić na ich zdrowiu - skomentował Sutkowski.

Według dr Sutkowskiego nie warto wrócić do całkowitego lockdownu. Trzeba jedynie przestrzegać obostrzeń.

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.