Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty: nie wszyscy fizjoterapeuci zdążyli na czas

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 maja 2018 13:32

Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty: nie wszyscy fizjoterapeuci zdążyli na czas - Obrazek nagłówka
Fizjoterapeuci
- Znakomita większość fizjoterapeutów nie czekała do ostatniego momentu i już dawno uzyskała Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZFz) – mówi dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Już od 1 czerwca zawód fizjoterapeuty będą mogły wykonywać tylko osoby posiadające Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty. Na dzień 29 maja br. w Polsce jest 48 062 osób uprawnionych do wykonywania czynności fizjoterapeuty. To dobra wiadomość dla pacjentów. Według szacunków i analiz Krajowej Izby Fizjoterapeutów olbrzymia większość fizjoterapeutów zdążyła złożyć dokumenty w wymaganym Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty terminie i spełniła konieczne warunki do kontynuowania pracy w zawodzie.


- Znakomita większość fizjoterapeutów nie czekała do ostatniego momentu i już dawno uzyskała Prawo Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty (PWZFz) – mówi dr hab. Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów. – W naszej ocenie problem braku rejestracji czynnych zawodowo fizjoterapeutów dotyczy bardzo niewielkiej liczby osób. Niestety część z nich pracuje w większych ośrodkach i teraz wspólnie z pracodawcami mogą alarmować, że nie zdążyli na czas. Dodam, że nie jest to termin narzucony przez nas, ale wprowadzony przez Ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Informował o tym NFZ, informowała KIF. Trudno zrozumieć tłumaczenia, że było mało czasu: ponad rok czasu na rejestrację i przesłanie dokumentów to w mojej ocenie wystarczający okres. To jest, jak co roku z deklaracjami podatkowymi: niby od lat wiemy, że PIT-y składa się do 30 kwietnia, a zawsze jest grono osób, które zapomina i nie spełnia tego obowiązku – tłumaczy Krawczyk.

– Szczególnie w ostatnim okresie rejestracji, kiedy byliśmy zasypani dokumentami, musieliśmy dołożyć wszelkiej staranności przy analizie dokumentów. Nie mogliśmy sobie pozwolić na błędy i nadać PWZF-z osobom, które nie są do tego uprawnione – podkreśla prezes KIF.
Dzisiaj pacjent trafiając do gabinetu fizjoterapeutycznego ma pewność, że trafia do przedstawiciela specjalistycznego zawodu medycznego, a świadczona pomoc jest profesjonalna i zgodna ze sztuką. Fizjoterapeuci analogicznie do innych zawodów medycznych są zobligowani do prowadzenia dokumentacji medycznej oraz zachowania tajemnicy medycznej.

Wszyscy fizjoterapeuci powinni przedstawić PWZF-z swojemu pracodawcy oraz wprowadzić do systemu rozliczeniowego Narodowego Funduszu Zdrowia.
DANE
48 072 – liczba przyznanych Praw Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty
48 062 – liczba czynnych fizjoterapeutów z PWZF-z (10 osób zmarło lub zrzekło się PWZF-z)
13 163 – liczba osób, który przyznano PWZF-z w dniu 29 maja br., w tym osobom, które złożyły dokumenty po 1 kwietnia br., czyli w terminie znacząco krótszym niż określony w Ustawie
93 proc. – tyle z osób, które się zarejestrowały w KIF otrzymały PWZF-z


Źródło: Biuro Prasowe Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Zobacz także