Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt rozporządzenia MZ ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 maja 2019 13:51

Projekt rozporządzenia MZ ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W czwartek na stronie RCL opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie projektu.

Projekt rozporządzenia ma na celu zmianę rozporządzenia stanowiącego wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r.
poz. 1510, z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 2012) od dnia 1 stycznia 2019 r. wprowadziło zmiany dotyczące minimalnych warunków obsady personelu pielęgniarskiego i położniczego na oddziałach szpitalnych. W celu umożliwienia dostosowania się oddziałów dziecięcych do nowych norm w § 2 ust. 1 wprowadzono przepis przejściowy określający, że świadczeniodawcy udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej w przypadku leczenia dzieci są obowiązani w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 30 czerwca 2019 r. zapewnić, aby równoważnik etatu na 1 łóżko nie był niższy niż: 0,6 w przypadku oddziałów zachowawczych oraz 0,7 w przypadku oddziałów zabiegowych. Od dnia 1 lipca 2019 r. normy te miałyby się zmienić odpowiednio na: 0,8 w przypadku oddziałów zachowawczych oraz 0,9 w przypadku oddziałów zabiegowych.

Z uwagi na trudności w zapewnieniu od dnia 1 lipca 2019 r. odpowiedniej ilości personelu pielęgniarek i położnych u świadczeniodawców udzielających świadczeń w trybie hospitalizacji lub hospitalizacji planowej w przypadku leczenia dzieci, nastąpiła konieczność wydłużenia terminu przejściowego. Zmiany te wpłyną korzystnie dla świadczeniodawców.

Przemawia za nimi ważny interes społeczny. W związku z czym, a także uwagi na fakt, że projektowane rozporządzenie musi wejść w życie przed dniem 30 czerwca 2019 r., tj. przed upływem terminu dostosowawczego, termin wejścia w życie projektowanego rozporządzenia
określono na dzień następujący po dniu ogłoszenia.

Projekt rozporządzenia nie jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej. Projekt rozporządzenia nie podlega obowiązkowi przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania
opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji albo uzgodnienia.

Projekt rozporządzenia nie będzie miał wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Projekt rozporządzenia nie będzie miał wpływu na rodzinę, obywateli oraz gospodarstwa domowe, w tym na sytuację osób starszych.

Projekt nie zawiera przepisów technicznych w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. z 2002 r. poz. 2039, z późn. zm.) i w
związku z tym nie podlega procedurze notyfikacji.

Jednocześnie należy wskazać, że nie ma możliwości podjęcia alternatywnych w stosunku do projektu rozporządzenia środków umożliwiających osiągnięcie zamierzonego celu.

Źródło: RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także