Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Projekt ustawy o Prawie Farmaceutycznym trafi do sejmowej Komisji Zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 kwietnia 2018 13:35

Projekt ustawy o Prawie Farmaceutycznym trafi do sejmowej Komisji Zdrowia - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W piątek w Sejmie zakończyły się prace nad projektem ustawy o Prawie Farmaceutycznym. Projekt trafi do sejmowej Komisji Zdrowia. O zmianach w projekcie opowiadał Medexpressowi poseł PO Marek Hok, członek podkomisji ds. projektu ustawy o Prawie Farmaceutycznym.

- Nowelizacja ustawy o Prawie Farmaceutycznym dotyczy głownie wdrożenia przepisów unijnych do naszego prawodastwa – powiedział Marek Hok z PO. Zdaniem posła bardzo ważną zmianą jest skrócenie procedur biurokratycznych ws. badań klinicznych. Chodzi o to, że w nowelizacji zniesiono m.in. obowiązek załączania do wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego, który sponsor składa do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych oraz do komisji bioetycznej, umów dotyczących badania klinicznego zawieranych między stronami biorącymi udział w badaniu klinicznym.

- Dostarczanie tego typu umów było dość kłopotliwe dla pacjentów, którzy z niecierpliwością czekali na badania - powiedział Hok.

Dużo emocji wśród obradujących wzbudziła zgłoszona przez klub Nowoczesna poprawka dotycząca oświadczeń o ewentualnym konflikcie interesów dotyczących pracowników inspekcji farmaceutycznej. - Dyskutowaliśmy na temat uczestniczenia w tych inspekcjach funkcyjnych członków samorządu aptekarskiego. Uważamy, że pewne funkcje nie powinny być łączone w związku z ich pracą w samorządzie aptekarskim – zaznaczył Hok.

Zdaniem Marka Hoka zmiany, które zaproponowaliśmy w ustawie o Prawie Farmaceutycznym są korzystne dla pacjentów, dla uczestników różnych inspekcji sanitarnych, farmaceutycznych oraz samorządu aptekarskiego.

Czekamy teraz na obrady Komisji Zdrowia ws. ustawy o Prawie Farmaceutycznym. - Myślę, że jej członkowie nie powinni mieć wątpliwości co do zaakceptowania wszystkich zmian zawartych w tej ustawie

Przypomnijmy: W środę została powołana podkomisja ds. projektu ustawy o Prawie Farmaceutycznym. W jej skład wchodzi dziewięciu posłów, w tym m.in. Krzysztof Ostrowski, Rajmund Miller, Marek Hok, Andrzej Sośnierz, Paweł Skutecki, Marek Ruciński i Anna Kwiecień.

Podkomisja będzie zajmować się kilkoma zagadnieniami, takimi jak: dostosowaniem prawa farmaceutycznego do prawa Unii Europejskiej w zakresie wyjątków szpitalnych, czyli terapii dostosowanych do pacjenta, zapisaniem zasad transparentności w kwestii nadzoru farmaceutycznego, zmniejszeniem barier biurokratycznych ws. badań leczniczych.

- Wszystkie zmiany, które chcemy wprowadzić w Prawie Farmaceutycznym są ważne - powiedział Ostrowski. Wyjaśnił, iż są to zmiany, które powinny zostać wprowadzone przed 1 stycznia 2018 roku.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także