Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Wielka Brytania

Przełom w leczeniu COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 17 czerwca 2020 10:33

Przełom w leczeniu COVID-19 - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Tani i szeroko stosowany steryd o nazwie deksametazon okazał się pierwszym skutecznym lekiem, ratującym życie pacjentom z COVID-19. Wyniki badań wykazały, że terapia wcześniej stosowana w zapaleniu stawów, zmniejsza śmiertelność o około jedną trzecią wśród najciężej chorych pacjentów z COVID-19, przyjętych do szpitala.

Wstępne wyniki badania RECOVERY, które nie zostały jeszcze poddane szerszej recenzji, sugerują, że deksametazon powinien natychmiast stać się standardowym postępowaniem terapeutycznym u pacjentów z ciężkimi objawami SARS-CoV-2. Brytyjskie ministerstwo zdrowia zadbało już o zabezpieczenie 200 000 kursów leczenia.


Martin Landray , profesor z Uniwersytetu w Oksfordzie, współprowadzący badanie deksametazonu, podkreśla nie tylko skuteczność w leczeniu pacjentów podłączonych do respiratorów, ale też wyjątkowo niskie koszty leczenia. Za mniej niż 50 funtów można poddać leczeniu ośmiu pacjentów i uratować im życie. Terapia już została okrzyknięta przełomem w walce z koronawirusem.


To sprawia, że w wyścigu o tytuł zwycięzcy w leczeniu COVID-19, remdesivir spada na drugie miejsce. Mark Wurfel, profesor z Uniwersytetu w Waszyngtonie, podkreśla że bardzo ważne jest teraz pełne udostepnienie danych z badania, by poddać je szczegółowej analizie i by lekarze z ufnością mogli wprowadzić to leczenie w życie. RECOVERY porównało wyniki około 2100 pacjentów, którzy zostali losowo przydzieleni do otrzymania sterydu, z około 4300 pacjentów, którzy go nie dostali. Wśród pacjentów z COVID-19, którzy nie wymagali podłączenia do respiratorów, leczenie deksametazonem nie przyniosło korzyści.


Deksametazon znajduje się obecnie na liście brakujących leków amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków. Z kolei kilku dostawców, w tym jeden z największych - niemiecki Fresenius SE - twierdzi, że ma lek pod ręką. Rzecznik firmy powiedział, że dostawy będą sukcesywnie zwiększane.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także