Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Przy kontraktowaniu nadal najważniejsze pieniądze

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 13 grudnia 2013 07:00

Przy kontraktowaniu nadal najważniejsze pieniądze - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
NFZ nie oszczędza pieniędzy i wydaje je wszystkie - mówi Marcin Pakulski, wiceprezes NFZ w rozmowie z Iwoną Schymallą, redaktor naczelną Medexpressu.

Czym kieruje się NFZ, kontraktując świadczenia? Czy jakość również będzie brana pod uwagę przy kontraktowaniu? Co się zmieni w kryteriach kontraktowania? O tym Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl, rozmawia z Marcinem Pakulskim, wiceprezesem NFZ ds. medycznych.

Iwona Schymalla: Czy podpisali Państwo już kontrakty ze wszystkimi placówkami we wszystkich województwach?

Marcin Pakulski: Wszystkie kontrakty są już aneksowane, są uzgodnione plany na przyszły rok. Ostatnie negocjacje jeszcze trwają. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych dni uda nam się uzgodnić realizację świadczeń w roku przyszłym.

Ostatnio w mediach dużo słyszeliśmy o kryteriach jakościowych. Czy to będzie główne kryterium? Czy też nadal będzie brane pod uwagę kryterium finansowe?

Kryterium finansowe będzie również istotne. Wprowadzamy po raz pierwszy kilka elementów związanych z jakością, dajemy szansę wyróżnienia tych świadczeniodawców, którzy będą w stanie nam zaoferować coś więcej z punktu widzenia jakości niż pozostali. Dla nas jakość to równoważnik dla bezpieczeństwa pacjenta. Nie możemy zignorować oczywiście ceny, bo pozwala zabezpieczyć większą liczbę świadczeń dla ubezpieczonych. NFZ nie oszczędza pieniędzy i wydaje je wszystkie. Jeśli jest w stanie zabezpieczyć większą liczbę świadczeń po niższej cenie, czyni to. Po raz pierwszy podjęliśmy taki wysiłek, aby element jakościowy był tym, który wyróżni oferty i aby przy ofertach zmniejszać wagę ceny.
Kryteria oceny są związane z personelem i sprzętem. W chwili obecnej okazuje się, że wszyscy świadczeniodawcy uzbroili się w sprzęt. Teraz już ma to mniejsze znaczenie, sprzęt jest dostępny powszechnie. NFZ jako dobry kontrahent pozwala uzyskiwać nowy sprzęt. Będą nowe elementy oceny. Zmieniamy sposób oceniania kryterium jakościowego ISO. Wprowadzamy dodatkowe elementy, wprowadzamy zróżnicowanie w podejściu do oceny jakościowej ISO, wyżej oceniamy certyfikat Centrum Akredytacji CMJ, który wprost odzwierciedlają procedury medyczne czy elementy z nimi związane, jak np. zakażenia. Dodatkowo wprowadzamy ankietę, która bezpośrednio odnosi się do polityki antybiotykowej i bezpieczeństwa zakażeń wewnątrz szpitali.

Nadal kryterium finansowe będzie pierwsze, a potem dopiero jakość?

Kryterium finansowe jest jednym z kilkunastu kryteriów, które uwzględniamy. Proszę zwrócić uwagę, że jeśli chodzi o szpital, mamy mimo wszystko cenę ujednoliconą. W przypadku szpitali cena nie gra roli, bo jest taka sama dla każdego punku i wynosi 52 zł. Nikt nie decyduje się na jej zmianę, a jeśli już, to w bardzo niewielkim stopniu. W chwili obecnej kryteria jakościowe kierujemy właśnie do szpitali. Będzie to miało istotne znaczenie, zwłaszcza przy nowych postępowaniach konkursowych już od przyszłego roku. Świadczeniodawcy będą mieli zatem czas na zapoznanie się z nowymi zasadami oraz na wprowadzenie u siebie w szpitalu przynajmniej części procedur pożądanych dla dobra pacjentów.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.