Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Pulsoksymetr a pigmentacja skóry pacjenta: co mówią badania?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 lipca 2022 10:55

Pulsoksymetr a pigmentacja skóry pacjenta: co mówią badania? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W amerykańskim czasopiśmie medycznym JAMA Internal Medicine opublikowano wyniki badań, z których wynika, że pulsoksymetry, którymi mierzony jest poziom tlenu u pacjentów, podają zafałszowane odczyty u osób innego koloru skóry niż biały.

Pulsoksymetry przyczepiane są do opuszki palca i by zmierzyć poziom tlenu we krwi przepuszczają przez skórę światło czerwone i podczerwone. Od lat 70. wiadomo, że pigmentacja skóry może zaburzać odczyty, ale do tej pory nie uważano, aby rozbieżności te miały wpływ na opiekę nad pacjentem.

Wśród 3069 pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii w Bostonie w latach 2008-2019, osoby kolorowe- w porównaniu z pacjentami rasy białej- otrzymały znacznie mniej dodatkowego tlenu niż powinny. Przyczyną były niedokładne odczyty z pulsoksymetrów.


Doktor Leo Anthony Celi z Harvard Medical School i Massachusetts Institute of Technology, który nadzorował badanie podkreślił, że przez wadę tego urządzenia, pielęgniarki i lekarze podejmują złe decyzje wobec ciężko chorych pacjentów z np. Azji czy Afryki.


Autorzy oddzielnego badania z udziałem pacjentów z COVID-19, opublikowanego niedawno w tym samym czasopiśmie, zauważyli „ukrytą hipoksemię” – poziom saturacji tlenem poniżej 88 procent pomimo odczytów wskazujących na od 92- 96 procent– w blisko 4 procentach próbek krwi pochodzących od pacjentów z Azji, pacjentów czarnoskórych i prawie 3 procent próbek od osób pochodzenia latynoamerykańskiego. Wśród próbek pobranych od pacjentów rasy białej zjawisko nierozpoznanego niedotlenienia wykryto u 1,7 procent. Eksperci wskazują, że opóźnienia lub wstrzymanie leczenia u tej grupy pacjentów z COVID-19 było spowodowane błędnymi danymi z pulsoksymetrów.


Doktor Eric Ward, współautor artykułu i badania twierdzi, że należy apelować do producentów pulsoksymetrów w sprawie wprowadzenia w nich zmian. Firma badawcza Imarc Group prognozuje, że światowy rynek pulsoksymetrów osiągnie 3,25 miliarda dolarów wartości do 2027 roku, po tym, jak sprzedaż w 2021 roku zatrzymała się na poziomie 2,14 miliarda dolarów.

Dyrektor Medtronic, Frank Chan, powiedział, że firma może zaświadczyć o dokładności swoich pulsoksymetrów, które są testowane na większej niż wymagana liczbie uczestników z ciemną pigmentacją skóry. Z kolei producent pulsoksymetrów Phillips Healthcare poproszony przez agencję Reuters o komentarz nie udzielił odpowiedzi

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także