Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Flu&COVID-19 Forum

Rola farmaceutów w szczepieniach powinna być większa

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 września 2022 12:58

Rola farmaceutów w szczepieniach powinna być większa - Obrazek nagłówka
– Potencjał farmaceutów powinien być w Polsce dużo lepiej wykorzystany w programach szczepień – powiedział prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podczas Flu&COVID-19 Forum 2022. Skrócenie drogi, jaką musi przebyć pacjent, żeby się zaszczepić, tylko do wizyty w aptece, powinno zwiększyć wyszczepialność i odciążyć system podstawowej opieki zdrowotnej.

Rozpoczyna się sezon grypowy, kolejny, w którym obciążeniem dla systemu opieki zdrowotnej będzie nie tylko zwiększona liczba zakażeń tym wirusem, ale i trwająca pandemia Covid-19. Jak podkreślił prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, należy starać się o uproszczenie procedur związanych ze szczepieniami.

– Dążymy do odciążenia podstawowej opieki zdrowotnej. Chcielibyśmy doprowadzić do modelu, w którym farmaceuta może wystawić na skierowanie na szczepienie, wydać lek i zaszczepić pacjenta – zaznaczył.

Zdaniem eksperta należy zadbać o to, by pacjenci zostali teraz zaszczepieni nie tylko przeciw wirusowi SARS-CoV-2, ale i przeciwko grypie. Niebezpiecznym zagrożeniem jest bowiem flurona, czyli jednoczesne zakażenie dwoma patogenami. Adam Antczak przypomniał, że w Polsce szczepionki przeciw grypie są już w pełni dostępne, a program szczepienia przeciw Covid-19 wszedł w fazę podawania drugiego boostera.

Dr n. farm. Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej zwrócił uwagę na to, że możliwości związane ze szczepieniami w aptekach są w Polsce dużo mniejsze, niż w innych krajach europejskich. Polscy farmaceuci mogą szczepić przeciwko Covid-19 i grypie, podczas gdy katalog szczepień w brytyjskich aptekach liczy trzynaście pozycji, m.in. przeciwko błonicy czy krztuśca. Polscy farmaceuci wciąż nie mogą wystawiać recept na szczepionki.

– Mam nadzieję, że będziemy mogli wypisywać szczepionki. Wydłużenie drogi pacjenta do zaszczepienia przez to, że trzeba mieć wystawioną przez lekarza receptę jest problemem. Skrócenie tej drogi mogłoby zwiększyć popularność szczepień. To również ważne w obliczu braków kadrowych wśród medyków. Tymczasem potencjał farmaceutów wciąż jest niewykorzystany – zauważył Mikołaj Konstanty.

Wirusolog, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski z Warszawskiego Uniwersytetu medycznego, przedstawił scenariusze rozwoju sytuacji Covid-19 w Polsce i na świecie. Jak zaznaczył, wirus SARS-CoV-2 nie zniknie i nadal będzie mutował. Największym wyzwaniem w najbliższych latach będzie problem powikłań pocovidowych. W krajach trzeciego świata dostęp do szczepionek jest dużo gorszy, niż chociażby w Polsce. W efekcie poziom wyszczepienia jest tam bardzo niski. Oznacza to, że właśnie w tych regionach utrzyma się największa replikacja wirusa i to tam będą powstawać nowe mutacje. Zdaniem dr. Dzieciątkowskiego, w naszym interesie powinno być to, by szczepionki, które w naszym kraju są utylizowane powinny być przekazywane właśnie do biedniejszych regionów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

ThinkstockPhotos-676815062
13 czerwca 2024
AdobeStock_674015171
23 kwietnia 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Nadzieja czy doświadczenie?

22 kwietnia 2024
iStock-1246922598
21 marca 2024