Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rosyjska szczepionka Sputnik V również w UE?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 października 2021 12:01

Rosyjska szczepionka Sputnik V również w UE? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że WHO jest bliskie rozwiązania wszystkich problemów związanych z zatwierdzeniem rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Szczepionka Sputnik V jest szeroko stosowana w Rosji i dopuszczona do użytku w ponad 70 krajach, jednakże do tej pory nie była stosowana w krajach Europejskich oraz w USA. Od kilku miesięcy toczy się proces sprawdzania preparatu przez WHO oraz Europejską Agencję Leków (EMA). Ich aprobata może otworzyć nowe rynki dla rosyjskiej szczepionki.

W ostatnim czasie rosyjski minister zdrowia Mikhail Murashko spotkał się w Genewie z dyrektorem generalnym WHO Tedrosem Adhanomem. Rozmowa miała na celu rozwiązanie wszelkich wątpliwości związanych ze szczepionką Sputnik i przyspieszenie procesu jej zatwierdzenia przez WHO.

- Przekazaliśmy stanowisko Rosji w sprawie promocji i rejestracji szczepionki Sputnik V i na tę chwilę rozwiązaliśmy wszystkie wątpliwości. WHO musi tylko podpisać i złożyć kilka dokumentów – powiedział po spotkaniu Mikhail Murashko.

W lipcu WHO poinformowało, że inspekcja warunków w jakich Rosja produkuje szczepionkę Sputnik V, wykryła pewne problemy z napełnianiem fiolek w jednym zakładzie. Teraz strona rosyjska zapewnia, że od tego czasu rozwiązało wszystkie obawy WHO.

Wydaje się, że w ciągu najbliższych miesięcy szczepionka Sputnik zostanie dopuszczona do użytku przez WHO oraz Europejską Agencję Leków. W takim przypadku można się spodziewać, że będzie ona stosowana również w Unii Europejskiej.

Źródło: Reuters, WHO

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także