Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

RPP: Pacjent ma prawo zgłaszać działania, które w jego odczuciu są niewłaściwe

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 maja 2020 09:08

RPP: Pacjent ma prawo zgłaszać działania, które w jego odczuciu są niewłaściwe - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Pacjent ma prawo zgłaszać wszystkie działania, które w jego odczuciu są niewłaściwe. Zalicza się do nich działania szkodliwe i te, które powodują uczucie dyskomfortu. Trzeba być świadomym, że nie ma leku, który nie wywoływałby przynajmniej w niektórych przypadkach i u niektórych pacjentów reakcji niepożądanych.

Jeśli po zażyciu leku pojawiają się niepokojące objawy, należy je zgłosić:

osobie wykonującej zawód medyczny: lekarzowi, lekarzowi dentyście, farmaceucie,

pielęgniarce, położnej czy ratownikowi medycznemu;

prezesowi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych;

podmiotom odpowiedzialnym za wprowadzenie produktu leczniczego do obrotu.

Działania niepożądane leków to każde niekorzystne i niezamierzone działanie, występujące podczas stosowania zalecanych dawek leku u ludzi w celach profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczych oraz dla przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji czynności fizjologicznych organizmu.

Opisy potwierdzonych działań niepożądanych leków są zamieszczane w ulotkach leków również dzięki zgłoszeniom pacjentów. Pacjent ma prawo zgłaszać wszystkie działania, które w jego odczuciu są niewłaściwe. Należy je zgłaszać bez względu na to, czy jest to sytuacja rzeczywista, czy jedynie podejrzenie. W systemie monitorowania niepożądanych działań leków obowiązuje od lat uniwersalna reguła - „Jeżeli masz wątpliwości – zgłoś”.

Działanie niepożądane leku można zgłosić w dogodnej dla siebie formie, np. listownie, pocztą elektroniczną, faksem. W przypadku zgłaszania pojedynczego przypadku działania niepożądanego produktu leczniczego do prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, należy wypełnić specjalny formularz, który jest dostępny na stronie Urzędu https://bit.ly/3e2ILbH

Zgłoszenie musi zawierać m.in. wiek i płeć pacjenta, który był (lub podejrzewa się, że był) uczestnikiem sytuacji niepożądanej, inicjały pacjenta, informację dotyczącą masy ciała pacjenta (w przypadku dzieci oraz osób o nietypowej masie ciała).

Film Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.