Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Ruszyły testy kliniczne szczepionki celowanej w wariant Omicron

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 stycznia 2022 11:03

Ruszyły testy kliniczne szczepionki celowanej w wariant Omicron - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły rozpoczęcie badania klinicznego, w którym oceniane będą bezpieczeństwo, tolerancja i immunogenność kandydata na szczepionkę mRNA opracowanego na bazie wariantu Omicron.

W badaniu wezmą udział zdrowe osoby dorosłe w wieku od 18 do 55 lat. Naukowcy porównają również efekty podania nowej szczepionki z różnymi schematami podawania obecnej.

Co więcej, rekrutacja obejmie też niektórych uczestników fazy 3 badania nad dawką przypominającą obecnie dostępnej szczepionki przeciw COVID-19. Pozwoli to lepiej ocenić zapotrzebowania na preparaty oparte na konkretnych wariantach.

Obecnie dostępne dane (z badań klinicznych oraz z obserwacji real-world) pokazują, że osoby zaszczepione – zwłaszcza ci, którzy otrzymali dawkę przypominającą – utrzymują wysoki poziom ochrony przed Omicronem, szczególnie w aspekcie ciężkiego przebiegu COVID-19 i konieczności hospitalizacji.

Jak wcześniej zapowiadały firmy Pfizer i BioNTech, w 2022 r. planują one wyprodukowanie 4 mld dawek swojej szczepionki przeciwko COVID-19. Jest mało prawdopodobne, aby ta liczba się zmieniła, jeśli wymagana będzie szczepionka dostosowana do wariantu Omicron.

Zakłada się, że nowa szczepionka mogłaby być podawana jako booster osobom w wieku 12+, co najmniej pięć miesięcy po zakończeniu „podstawowej serii” szczepień preparatem Pfizer/BioNTech.

– Choć obecne badania i dane obserwacyjne pokazują, że dawki przypominające nadal zapewniają wysoki poziom ochrony przed ciężkim zachorowaniem i hospitalizacją spowodowaną zakażeniem wariantem Omicron, zdajemy sobie sprawę, że należy być przygotowanym na wypadek, gdyby ta ochrona z czasem zanikła – przyznaje Kathrin Jansen, kierująca działem badań i rozwoju szczepionek w firmie Pfizer.

Źródło: PharmaTimes

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także