Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rzecznik praw obywatelskich pisze do ministra zdrowia w sprawie śmierci mózgu

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 14 stycznia 2015 10:24

Rzecznik praw obywatelskich pisze do ministra zdrowia w sprawie śmierci mózgu - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Co w sposobie i kryteriach stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu budzi wątpliwości rzecznik praw obywatelskich?

Lipowicz_iwona

Co w sposobie i kryteriach stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu budzi wątpliwości rzecznik praw obywatelskich?

Rzecznik praw obywatelskich ma zastrzeżenia odnośnie obwieszczenia ministra zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. Zastrzeżenia rzecznika budzi określenie w obwieszczeniu sposobu postępowania zmierzającego do rozpoznania śmierci mózgu. Jest to bowiem aspekt proceduralny, a zatem określający powtarzalne zachowanie ludzkie, abstrakcyjny i generalny. W tym zakresie obwieszczenie przybiera cechy aktu normatywnego. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o uzupełnienie stanowiska w przedstawionej kwestii.

„Rzecznik Praw Obywatelskich zapoznał się z odpowiedzią Pana Ministra (MZPZ-TSZ-073-17245-1/AB/14) na wystąpienie dotyczące charakteru prawnego obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2007 r. w sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu (M.P. z 2007 r., Nr 46, poz. 547). Niestety nie odnosi się ona bezpośrednio do istoty postawionego przez Rzecznika problemu.

 W wystąpieniu z dnia 18 lipca 2014 r. Rzecznik nie zakwestionował możliwości publikowania w obwieszczeniu kryteriów stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu. Nie ulega wątpliwości, że ich medyczny charakter determinuje potrzebę ich ustalenia przez lekarzy specjalistów o najwyższych kwalifikacjach z uwzględnieniem aktualnej wiedzy medycznej. Zastrzeżenia Rzecznika budzi natomiast określenie w obwieszczeniu sposobu postępowania zmierzającego do rozpoznania śmierci mózgu. Jest to bowiem aspekt proceduralny, a zatem określający powtarzalne zachowanie ludzkie, abstrakcyjny i generalny. W tym więc zakresie obwieszczenie przybiera cechy aktu normatywnego.”

Źródło: rpo.gov.pl

Czytaj także: Młodzi lekarze nie chcą pracować w Polsce

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także