Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 listopada 2023 10:57

Światowy Dzień Wcześniaka  w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny - Obrazek nagłówka
fot. Szpital św. Rodziny
Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny obchodził uroczystość Światowego Dnia Wcześniaka (17.11.) w gronie dzieci urodzonych przedwcześnie w tej placówce. Towarzyszyły im rodziny, personel medyczny zaangażowany w proces opieki nad wcześniakami oraz wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Każdego roku w Polsce rodzi się ponad 7 proc. wcześniaków. Medycyna daje jednak coraz więcej możliwości ratowania życia najmniejszych dzieci urodzonych przedwcześnie. W ciągu ostatnich pięciu lat na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Noworodka szpitala opiekę otrzymało niemal 1,2 tys. wcześniaków. W ostatnim roku, po uzyskaniu III stopnia referencyjności, wsparcia wymagało 160 noworodków, w tym najmniejsza Emma – z wagą urodzeniową 590 g., Umut – urodzony w 23 tygodniu ciąży czy Anastazja przebywająca na Pododdziale najdłużej, bo aż 109 dni.

W Światowym Dniu Wcześniaka z rąk dyrekcji szpitala statuetkę z podziękowaniami za troskę, empatię i dbałość o najmniejszych pacjentów otrzymały pielęgniarki: Justyna Bielińska, Urszula Wendolf, Jolanta Paszczuk, położne: Sylwia Bielec, Anna Krauze oraz dr n. med. Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii. Symbolicznie, fasada budynku podświetlona jest na kolor fioletowy.

***

Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Zdarza się, że jego waga urodzeniowa wynosi mniej niż 1500 gramów. Dlatego specjalistyczne leczenie i opieka nad noworodkiem przedwcześnie urodzonym wymaga pracy zespołowej. W proces włączony jest lekarz neonatolog, pielęgniarka, psycholog, muzykterapeuta, doradca laktacyjny, fizjoterapeuta i neurologopeda. Pododdział Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny, z III stopniem referencyjności, zapewnia leczenie i opiekę medyczną nawet najbardziej niedojrzałym i chorym noworodkom, w tym na granicy przeżycia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także