Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Szczepienia dzieci idą, ale jak po grudzie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 stycznia 2022 12:31

Szczepienia dzieci idą, ale jak po grudzie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na szczepienie przeciw COVID-19 rodzice zapisali niespełna pół miliona dzieci, z czego zaszczepionych zostało pierwszą dawką ok. 370 tysięcy – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia. W grupie 12-17 lat, w której szczepienia trwają od czerwca, zaszczepionych jest 935 tysięcy.

To dane przekazywane dziennikarzom przez Ministerstwo Zdrowia pod koniec ubiegłego tygodnia. W opublikowanej w piątek „Strategii walki z pandemią” wynika, że liczba zaszczepionych dzieci i młodzieży 10 stycznia wynosiła:

- I dawką w grupie wiekowej 5-11 – 253 745 osób

- II dawką w grupie wiekowej 5-11 – 49 003 osób

- I dawką w grupie wiekowej 12-17 – 887 567 osób

- II dawką w grupie wiekowej 12-17 – 769 515 osób.”

W styczniu Ministerstwo Zdrowia kilka razy alarmowało, że zwłaszcza w młodszej grupie wiekowej nie widać zainteresowania rodziców i opiekunów szczepieniami dzieci przeciw COVID-19, o czym świadczy wolne tempo przyrostu rejestracji na szczepienie (ok. 6 tysięcy dziennie w ostatnim czasie).

Jak Polska wygląda na tle innych krajów UE? Danych na temat szczepień w najmłodszej grupie wiekowej w ECDC jeszcze nie ma – z żadnego kraju. ECDC publikuje jednak kilka danych, z których można wyciągnąć wniosek, że Polska ze szczepieniami dzieci i młodzieży radzi sobie w takim samym stopniu, jak ze szczepieniami starszej populacji.

Po pierwsze, poziom zaszczepienia w całej grupie poniżej 18. roku życia, obejmującej dzieci od 0-4 lat, których szczepienia nie dotyczą w ogóle, przynajmniej w tej chwili, jak i dzieci z grupy 5-9 (taki podział przyjmuje ECDC), o których szczepieniu na razie danych brakuje. Są w tej grupie również dzieci i młodzież w wieku 10-14 lat i 15-17 – i te trzy kategorie (dwie ostatnie oraz zbiorcza, poniżej 18 roku życia) pozwalają prześledzić, jak wygląda proces szczepienia osób niepełnoletnich.

Największy odsetek populacji poniżej 18 roku życia zaszczepiły Dania (niemal 40 procent) i Portugalia (30 proc.), czyli kraje, które są liderami w szczepieniach przeciw COVID-19 w Europie i w świecie. Przynajmniej co czwartą osobę w tej grupie wiekowej zaszczepiło jeszcze dziesięć krajów, w tym trzy kraje większe od Polski – Hiszpania, Włochy i Francja. Wynik Polski to 17,3 proc.

W grupie najstarszej młodzieży (15-17 lat) liderem jest Islandia (92 proc.), ale świetny wynik – powyżej 88 proc. – uzyskała też Dania. Poziom 80 proc. przekroczyły Portugalia i Finlandia, zaś blisko tego wyniku jest Hiszpania (79 proc.). Polska? 51 proc., co nie odbiega znacząco od poziomu zaszczepienia całej populacji (ok. 56 proc.).

W młodszej grupie młodzieżowej (10-14 lat) plastron lidera dzierży ponownie Dania (60 proc.), za nią plasuje się Portugalia (50 proc.), a 40 proc. udało się osiągnąć jeszcze pięciu krajom (w tym Hiszpanii). Polska zaraportowała 28 proc. zaszczepionych w tej grupie wiekowej.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także