Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Trzecia fala koronawirusa: Nowe obostrzenia. Od kiedy i jakie?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 marca 2021 11:23

Trzecia fala koronawirusa: Nowe obostrzenia. Od kiedy i jakie? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Premier Mateusz Morawieckie i minister zdrowia przedstawili nowe zasady bezpieczeństwa.

W czwartek odbyła się konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ws. sytuacji epidemicznej w Polsce.

- Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór 3. fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Mamy zajętych 75% łóżek i 75% łóżek respiratorowych. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza - powiedział premier.

-To nie sprzęt jest wąskim gardłem, ale dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych. Dobra wiadomość to fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do zakażeń - dodał.

Dodał, że podstawową bronią w walce z pandemią są szczepionki. - Zaraz po konferencji rozpocznie się Rada Europejska. W ostatnich dniach rozmawiam z prezydentami i premierami UE, żeby zmusić koncerny farm. przez Komisję Europejską do jak największej dostępności szczepionek - powiedział Morawiecki.

- Gdybyśmy mieli takie możliwości ściągania szczepionek jak UK czy USA, proces szczepienia zdecydowanie by przyspieszył. UE zaufała producentom i dziś naszym zadaniem jest wymuszenie jak największych dostaw, to kwestia zdrowia i życia milionów Europejczyków. Koronawirus atakuje wszystkich , coraz częściej ludzi młodszych poniżej 40 roku życia w stanie ciężkim trafia do szpitali. Dlatego potrzebujemy narodowej solidarności. Apeluję do opozycji: Jeśli nie chcecie działać z nami, nie zaostrzajcie sytuacji, nie przeszkadzajcie nam w walce z pandemią - dodał.

Zdaniem premiera wszystkie trudne decyzje są konieczne, aby opanować trzecią falę. - Codziennie pod respiratorami walczy o życie ponad 2 tys. pacjentów - stawką tych działań jest ratowanie życia obywateli, ograniczenie swobód gospodarczych jest konieczne - wyjaśnił premier.

- Musimy walczyć w tym samym czasie o zdrowie i życie Polaków i o miejsca pracy Polaków. W lutym, kiedy można było na to pozwolić, poluzowaliśmy niektóre branże, dziś znów musimy zaostrzyć obostrzenia, żeby przerwać łańcuch zakażeń. Zbliża się Wielkanoc - już dziś chcę zaapelować, żebyśmy spędzili ją w wąskim gronie najbliższej rodziny. To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję i radość - dodał.

W ciągu najbliższych 5 tyg. przybędzie do Polski ponad 7 mln dawek szczepionki. - Walczymy o to, żeby Narodowy Program Szczepień był prowadzony jak najszybciej, stąd bardzo częste moje interwencje na forum europejskim - wyjasnił premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział podczas konferencji, że należy spodziewać się dalszych wzrostów zachorowań. Od 27 marca do 9 kwietnia będą obowiązywać nowe obostrzenia. Oto one:

- wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni pow. 2 tys. m2 będą zamknięte. Dotyczy to handlu detalicznego. Dla utrzymania pewnej płynności w gospodarce, hurtownie i składy budowlane będą dostępne.

- będą zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie

- w placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych jak np. poczta, targ, obowiązywać będzie zasada 1 os/15m2 w sklepach do 100 m2 i 1 osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2.

- nowy limit wiernych w kościołach, maksymalnie jedna osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości 1,5 metra w miejscach kultu religijnego.

- opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych w trakcie wykonywania zadań służbowych

- działalność obiektów sportowych będzie ograniczona wyłącznie dl sportu zawodowego

- będą zamknięte korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe

Minister zdrowia zaapelował do pracodawców o umożliwienie pracownikom pracy zdalnej. Dodał, że święta powinno się spędzić wyłącznie z domownikami.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także