Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Uszkodzenie nerek przez SARS-CoV-2 może powodować niewydolność wielonarządową i zgon

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 11 maja 2021 11:14

Uszkodzenie nerek przez SARS-CoV-2 może powodować niewydolność wielonarządową i zgon - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Dostępne dane ujawniły, że białkomocz i krwiomocz często występują u pacjentów z COVID-19, a tomografia komputerowa nerek wykazała zmniejszoną gęstość, co sugeruje stan zapalny i obrzęk. Niedawne badanie przeprowadzone przez Yao i wsp. na niewielkiej grupie pacjentów z COVID-19 potwierdziło, że SARS-CoV-2 uszkadza nerki.

W najnowszym badaniu opublikowanym w Nature odkryto, że u 27% pacjentów z COVID-19 doszło do uszkodzenia nerek, a pacjenci w podeszłym wieku lub ze współistniejącymi zaburzeniami, takimi jak nadciśnienie i niewydolność serca, częściej doświadczali niewydolności nerek. Aby dokładniej przeanalizować wpływ SARS-CoV-2 na czynność nerek, skupiono się na analizie morfologii tkanki nerek z sekcji zwłok.

Barwienie hematoksyliną i eozyną wykazało, ostre uszkodzenie kanalików nerkowych i naciek leukocytów. Zjawisko to różni się od SARS, w którym uszkodzenie nerek było rzadkie, mimo że było jednym z głównych czynników ryzyka śmiertelności. Wyniki te pokazują, że ostre uszkodzenie nerek indukowane przez SARS-CoV-2 może być jedną z głównych przyczyn niewydolności wielonarządowej i ostatecznej śmierci pacjentów z COVID-19.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41467-021-22781-1

Podobne artykuły

ABM_logo
11 stycznia 2023
ThinkstockPhotos-650717510
28 grudnia 2022

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także