Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

W Europie pojawił się Omikron BA.2.75: Centaurus. Co o nim wiemy?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 15 lipca 2022 10:44

W Europie pojawił się Omikron BA.2.75: Centaurus. Co o nim wiemy? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Centaurus to kolejny subwariant Omicronu, który pierwotnie został rozpoznany w Indiach, gdzie w ciągu ostatnich kilku dni odnotowano znacznie szybszą transmisję wirusa niż dotychczas.

Oficjalną nazwę subwariantu przedstawił Tom Peacock z Wydziału Chorób Zakaźnych w Imperial College London 30 czerwca. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) określiło Centaurusa jako „wariant podlegający monitorowaniu”, co oznacza, że istnieją pewne przesłanki, że może on być bardziej zakaźny i związany z cięższymi objawami.


Soumya Swaminathan, główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powiedział, że mutacje tego wariantu mogą dostać się do zdrowych komórek organizmu, co budzi obawy, że ma on większą zdolność do zarażania. Naukowcy twierdzą, że Omicron BA.2.75 ze względu na swoją budowę, może pokonywać przeciwciała i doprowadzać do reinfekcji. Jest jeszcze jednak za wcześnie, by jednoznacznie określić, czy Centaurus jest bardziej niebezpieczny od znanych już wariantów wirusa. Pewne jest z kolei to, że dotarł już do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Kanady.


Uwagę wirusologów zwraca liczbą dodatkowych mutacji zawartych w BA.2.75 w porownaniu do BA.2, z których prawdopodobnie wyewoluował. „Może to oznaczać, że miał szansę wypracować przewagę nad dotychczasową linią wirusów”- powiedział doktor Stephen Griffin, wirusolog z University of Leeds. Griffin przytoczył to jako kolejny przykład imponującej zdolności wirusa do tolerowania zmian w białku kolczastym – części, której używa do infekowania komórek i na której opiera się większość szczepionek. „W zeszłym roku wielu ekspertów było przekonanych, że Delta stanowi ewolucyjny szczyt wirusa”- dodał Griffin. Jednak, jak mówi, dopiero pojawienie się Omicronu i jego ogromna zmienności i zdolność do pokonywania przeciwciał wskazuje na to, że nie mamy do czynienia z typową ewolucją wirusa, jak w grypie.

Źródło: Marca/ The Guardian

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także