Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W Rosji – „Sodoma i Gomora”

MedExpress Team

Witold Laskowski

Opublikowano 30 marca 2020 07:57

W Rosji – „Sodoma i Gomora” - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
40% moskiewskich pacjentów z koronawirusem podłączonych do respiratorów to osoby poniżej 40 roku życia!

COVID-19 jest groźny dla ludzi w każdym wieku – ostrzegają rosyjscy lekarze. Dwie piąte mieszkańców Moskwy (już ponad 1000 zakażonych) podłączonych do respiratorów to ludzie młodzi – poniżej 40 roku życia. Udział chorych poniżej 60 lat na oddziałach intensywnej terapii wynosi 64%, czyli dwie trzecie wszystkich pacjentów korzystających z urządzeń ułatwiających oddychanie.

__________________________________________________________________________________

Moskiewskie statystyki zakażonych w podziale na grupy wiekowe:

- 46% - w wieku od 35 do 64 lat;

- 33,5% - od 18 do 34 lat;

- 15% - osoby powyżej 65 lat;

- 5,5% - dzieci, które w większości przypadków chorują w łagodnej postaci lub bez żadnych objawów, ale mogą być nosicielami wirusa.

__________________________________________________________________________________

Te statystyki potwierdzają, że każdy może zachorować, niezależnie od wieku. Lekarze nie mogą przewidzieć, w jaki sposób choroba będzie przebiegała u konkretnej osoby – ostrzegają rosyjskie media.

Sami Rosjanie podchodzą do epidemii z beztroską piętnowaną przez miejscowych lekarzy i komentatorów. W minionych klika dni, przy wiosennej pogodzie mieszkańcy Moskwy tłumnie wypełniali stołeczne parki, place zabaw, centra handlowe.

"Termin „dni wolne od pracy” był u nas wyraźnie rozumiany jako weekend" – pisze Komsomolska Prawda – "Ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami, w postaci milionów dekalitrów alkoholu wypitych w sobotę i niedzielę, dziesiątek tysięcy ton zjedzonego mięsa i gęstego, grillowego dymu unoszącego się nad miastem, jakby poganie składali ofiary swoim złym bogom."

"Jedyne skojarzenie, które przychodzi mi do głowy na ten widok - Sodoma i Gomora" – podsumowuje komentator dziennika.

Rosyjskie władze tymczasem myślą o wprowadzeniu drakońskich kar za łamanie zasad kwarantanny. Rosjanie mają mieć do wyboru – albo 2 tygodnie zdrowotnego odosobnienia, albo 5 do 7 lat więzienia, jeśli z ich powodu zachoruje lub umrze inna osoba.

W obliczu epidemii patriarcha rosyjskiej cerkwi prawosławnej Kirył nakazał wiernym: "Nie przychodźcie do świątyni. Nie słuchajcie nierozumnych duchownych, którzy mówią co innego. Wsłuchajcie się w to co mówi Wam dzisiaj patriarcha. Módlcie się w domu".

Źródło – Komsomolska Prawda

Tematy

Rosja / koronawirus

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.