Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Szpitalu Narodowym przebywa 80 pacjentów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 21 grudnia 2020 14:31

W Szpitalu Narodowym przebywa 80 pacjentów - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

W Szpitalu Narodowym przebywa 80 pacjentów na 112 gotowych łóżek. W ciągu dwóch dni szpitale 12 razy kontaktowały się z SN. Do hospitalizacji przyjęto 11 osób. Łącznie od początku działalności liczba hospitalizowanych wynosi 246 osób.

Iwona Sołtys z CSK MSWiA w Warszawie poinformowała, że kilkunastu chorych przebywających w Szpitalu Narodowym jest w stanie cięższym. Pacjenci są umieszczeni na oddziale intensywnego monitorowania i stosowane są u nich różne metody poprawiające utlenowanie krwi. Duża część pacjentów to osoby z różnymi schorzeniami, nie tylko z zapaleniem płuc, ale także osoby po udarze, zawale serca, osoby starsze, leżące. Leżenie w łóżku prowadzi u nich do ogólnego osłabienia, dlatego są poddawani rehabilitacji. Rehabilitanci codziennie wykonują z pacjentami ćwiczenia i starają się ich uruchomić.

11 grudnia 2020 roku specjalny autobus tlenowy Warszawskiego Transportu Publicznego po raz pierwszy przewiózł 14 pacjentów do Szpitala Narodowego. 12 grudnia tym samym autobusem do placówki przewieziono kolejne 19 osób. Są to zarażeni pensjonariusze i pracownicy domu dla bezdomnych.

8 grudnia 2020 roku po raz pierwszy przetoczono osocze ozdrowieńca osobie zakażonej koronawirusem.

W związku z nieprecyzyjnymi informacjami pojawiającymi się w ostatnich dniach w mediach CSK MSWiA w Warszawie przedstawił najważniejsze fakty dotyczące Szpitala Narodowego.

- To, że nie wszyscy pacjenci kwalifikowani są do przyjęcia do szpitala tymczasowego, wynika z zarządzania bezpieczeństwem pacjentów. Tak długo, jak mogą oni otrzymać opiekę lekarską w standardowym szpitalu, tak długo należy ich tam kierować, ponieważ szpital standardowy posiada najszersze spektrum możliwości udzielania pomocy (również w sytuacji występowania chorób współistniejących).

- Szpitale tymczasowe tworzy się w specyficznych warunkach sytuacji ekstremalnej, a z taką niewątpliwie mamy obecnie do czynienia. Rolą tego typu szpitali jest przyjmowanie pacjentów wtedy, gdy wyczerpią się możliwości szpitali tradycyjnych.

- Szpital Narodowy nie ma oddzielnego zarządu. Jest filią CSK MSWiA. Pojawiające się w mediach informacje o „wynagrodzeniu zarządu Szpitala Narodowego” są nieprawdziwe.

- Personel Szpitala Narodowego, który pochodzi z Warszawy, dyżuruje w Szpitalu Narodowym w ramach dodatkowych godzin, poza normalnym czasem pracy. Każda osoba z personelu medycznego wykorzystuje swoje wolne godziny na pracę w szpitalu tymczasowym.

- Twórcy Szpitala Narodowego opierali się na doradztwie Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), gdzie pracują lekarze, którzy uczestniczyli w misjach leczenia chorych zakażonych wirusem w Lombardii, czy w Afryce. To ludzie z bardzo dużym doświadczeniem w działaniach w sytuacjach krytycznych i zagrożeń masowych. Opierano się na wytycznych m.in. brytyjskich, włoskich.

Źródło: CSK MSWiA w Warszawie

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także