Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

W USA ponownie zakwestionowano dane z badań klinicznych nad szczepionką AstraZeneca

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 25 marca 2021 09:05

W USA ponownie zakwestionowano dane z badań klinicznych nad szczepionką AstraZeneca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

W komunikacie National Institute of Allergy and Infectious Diseases stwierdzono, że niezależny panel ekspertów medycznych, który pomagał nadzorować badanie AstraZeneca, wyraził zaniepokojenie, że AstraZeneca mogła podać nieaktualne informacje z badania w USA. AstraZeneca ujawniła swoje tymczasowe wyniki w poniedziałek bez przeprowadzenia pełnej analizy, o którą poprosił zarząd, prawdopodobnie przedstawiając swoją szczepionkę w zbyt korzystnym świetle.

AstraZeneca broni danych opublikowanych w poniedziałek, z których wynika, że ​​szczepionka jest skuteczna w 79 procentach w zapobieganiu COVID-19. AstraZeneca oświadczyła, że ​​natychmiast udostępni zarządowi swoje najnowsze dane dotyczące skuteczności. Firma zapowiedziała, że ​​w ciągu 48 godzin ponownie opublikuje pełniejsze wyniki.

Szczepionka ta straciła zaufanie po niedawnych doniesieniach, że u bardzo małej liczby biorców wystąpiły zdarzenia zakrzepowe. We Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii więcej ludzi uważa obecnie, że szczepionka jest niebezpieczna niż bezpieczna, jak pokazały sondaże.

Pomimo niepokojących doniesień prasowych o szczepionce, europejscy i światowi regulatorzy uznali ją za bezpieczną i skuteczną. W samej Wielkiej Brytanii podano ponad 11 milionów dawek, prawie wszystkie bez poważnych skutków ubocznych, co zmniejszyło liczbę hospitalizacji i pomogło krajowi wyjść z okropnej zimowej fali infekcji.

Niemniej jednak cały świat oczekuje jeszcze na zaakceptowanie szczepionki przez amerykański FDA, ponieważ mogłoby to odbudować zaufanie do tego preparatu.

Źródło: https://www.nytimes.com/2021/03/23/world/europe/us-covid-astrazeneca-vaccine.html

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także