Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Wariant Delta może szybko stać się dominujący także w Polsce, co o nim wiemy?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 czerwca 2021 09:23

Wariant Delta może szybko stać się dominujący także w Polsce, co o nim wiemy? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że bardziej zaraźliwy wariant Delta, po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach, będzie stanowić 90% wszystkich krążących wirusów SARS-CoV-2 w Unii Europejskiej już w sierpniu.

Podobne ostrzeżenie wydała Światowa Organizacji Zdrowia w zeszłym tygodniu, która stwierdziła, że ​​Delta staje się dominujący na całym świecie. Wariant ten już jest odpowiedzialny za kolejne fale epidemii COVID-19 między innymi w Nepalu i innych krajach południowo-wschodniej Azji. Teraz zaczyna zwiększać swój udział w krajach europejskich na przykład w Portugalii i we Włoszech. Jego rozprzestrzenianie się w Wielkiej Brytanii dało naukowcom jasny obraz zagrożenia, jakie stanowi. Wydaje się, że Delta jest o około 60% bardziej zakaźny niż wariant Alfa (zwany również B.1.1.7) zidentyfikowany w Wielkiej Brytanii pod koniec 2020 roku. Nie wykazano jeszcze jednoznacznie, że Delta jest bardziej śmiercionośny, ale obserwacje sugerują, że w porównaniu z Alpha podwaja ryzyko hospitalizacji. Jednym z najbardziej niepokojących aspektów gwałtownego wzrostu zakażeń w Indiach było to, że zachorowało wiele dzieci. W Wielkiej Brytanii także zauważono wystąpienie epidemii w szkołach. Do tej pory nie ma jednak solidnych dowodów, które potwierdzałyby, że Delta powoduje cięższą chorobę u młodych. Wydaje się jednak, że zdecydowana większość przypadków wariantu Delta wystąpiła u osób dorosłych poniżej pięćdziesiątki, u których odsetek szczepień pozostaje niższy niż u osób starszych. W swoim oświadczeniu ECDC poinformowało także, że szczepionki przeciwko COVID-19 zarejestrowane w Unii Europejskiej zapewniają wysoką ochronę przed tym wariantem. Zostało to potwierdzone badaniem opublikowanym przez Public Health England, które wykazało, że pojedyncza dawka szczepionki AstraZeneca lub Pfizer zmniejszyła ryzyko wystąpienia objawów COVID-19 spowodowanych przez wariant Delta o 33%, a druga dawka szczepionki AstraZeneca zwiększyła ochronę przeciwko Delta do 60%, podczas gdy dwie dawki szczepionki Pfizera były skuteczne w 88%.

Źródło: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/ecdc-warns-delta-variant-become-90-prevalent-eu-by-end-august-2021-06-23/, https://www.nature.com/articles/d41586-021-01696-3,

https://www.newyorker.com/science/medical-dispatch/the-delta-variant-is-a-grave-danger-to-the-unvaccinated

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także