Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Wariant „Omikron” coraz bliżej Polski

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 listopada 2021 14:53

Wariant „Omikron” coraz bliżej Polski - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jak informują źródła związane z czeską służbą zdrowia, w jednym ze szpitali naszych południowych sąsiadów odnotowano pierwszy przypadek zachorowania na nowy wariant COVID-19 „Omikron”.

„Omikron” tuż za polską granicą

Pacjentką, u której wykryto nowy wariant, jest 60-letnia kobieta, leżąca w szpitalu w Libercu. Wróciła ona niedawno z Afryki, gdzie brała udział w wyprawie fotograficznej. Razem z nią podróżowało osiem innych osób, również pochodzących z Czech. Lekarze początkowo nie byli pewni, czy pacjentka jest zakażona nowych wariantem, jednak dodatkowe testy potwierdziły niepokojącą diagnozę.

- Potwierdziliśmy to, sekwencja koronawirusa zostanie umieszczona w bazach danych. Pomogło nam Krajowe Laboratorium Referencyjne, próbkę ocenialiśmy także z ekspertami z Akademii Nauk – powiedziała Iva Dolinova, kierowniczka działu genetyki i diagnostyki molekularnej szpitala w Libercu, w którym leży pacjentka.

Jak informują czeskie media, zarażona kobieta była zaszczepiona przeciw COVID-19. Jak na razie nie jest znany dokładny stan zdrowia pacjentki.

Główną obawą epidemiologów jest fakt, że „Omikron” w zaledwie kilka dnia stał się w RPA wariantem większościowym. Może to oznaczać, że ma on dużo wyższy wskaźnik transmisyjności względem poprzednich mutacji koronawirusa.

Oświadczenie w sprawie nowego wariantu wydała Polska Akademia Nauk.

"Analiza sekwencji wykazała, że wirus ten cechuje się nagromadzeniem mutacji, które mogą budzić niepokój. Obecnie nie ma jeszcze danych, jak dalece zmiany te wpłyną na charakterystykę tego wariantu; jego zdolność do przenoszenia się, unikania przed odpowiedzią immunologiczną czy zdolność wywoływania ciężkiej choroby" – czytamy w oświadczeniu Zespołu ds. COVID-19 działającego przy PAN.

Coraz więcej krajów wprowadza restrykcje

Wiele krajów europejskich wprowadziło nowe restrykcje wobec osób przyjeżdżających z ośmiu afrykańskich krajów, które są uważane za źródło nowego wariantu. Pasażerowie muszą odbyć po przyjeździe do Europy co najmniej 10-dniową kwarantannę.

Przypadki zakażenia wariantem „Omikron” stwierdzono do tej pory m.in. w: Danii, Holandii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Źródło: Onet

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także