Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Węgrzy będą się szczepić chińskim preparatem firmy Sinopharm

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 stycznia 2021 14:38

Węgrzy będą się szczepić chińskim preparatem firmy Sinopharm - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Jako pierwszy kraj Unii Europejskiej, Węgry dopuściły dziś do obrotu chińską szczepionkę przeciw COVID-19.

W ubiegłym tygodniu węgierski regulator OGYEI (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet) zatwierdził rosyjską szczepionkę Sputnik V. Teraz zarejestrowano tam także preparat z Chin.

Premier Viktor Orban poinformował w piątek rano, że umowa dotycząca zakupu chińskiej szczepionki zostanie sfinalizowana w ciągu 1-2 dni. Orban oświadczył, że osobiście wybrałby chińską szczepionkę, ponieważ jej ufa najbardziej.

Węgierski rząd uważnie monitoruje przebieg masowych szczepień chińską szczepionką w sąsiedniej Serbii, która w połowie stycznia zakupiła milion dawek od firmy Sinopharm.

Na Węgrzech mieszka niemal 10 mln ludzi. Według oficjalnych danych do tej pory wirusem SARS-CoV-2 zaraziło się tam 365 tys. osób, a 12,4 tys. zmarło. Szczyt zachorowań na COVID-19 na Węgrzech miał miejsce na początku grudnia. Od tego czasu dzienna liczba nowych zakażeń obniża się. Śmiertelność zmniejsza się od ostatniego tygodnia ubiegłego roku.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Mimo niższej (oficjalnej) liczby nowych zakażeń, w węgierskich szpitalach przebywa obecnie ponad 3600 osób z COVID-19. Z tego powodu rząd zdecydował się na wydłużenie do 1 marca okresu obowiązywania wprowadzonych w listopadzie obostrzeń. Obejmują one m.in. godzinę policyjną od godz. 20.00 do 5 rano.

Budapeszt zapowiada, że pierwsza dostawa chińskiej szczepionki może obejmować od 500 tys. do nawet miliona dawek, a łączna liczba zaszczepionych Węgrów wyniesie 1,7 miliona do końca lutego.

Źródła: Reuters / DW

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także