Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Medexpress Daily

World News

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 13 listopada 2020 10:38

World News - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wybrane informacje ze świata w autorskim przeglądzie redakcji Medexpressu.

LONDYN; Fundacja Billa Gatesa przeznaczyła kolejne 70 milionów dolarów na działania związane z opracowaniem i dystrybucją szczepionek i leków przeciwko COVID-19. Gates przyznał, że ma nadzieję, że inni międzynarodowi darczyńcy również zadeklarują większe wsparcie. Część kwoty, 50 milionów dolarów, otrzyma COVAX Advance Market Commitment, a pozostałe 20 milionów dolarów trafi do Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), która współfinansuje rozwój kilku kandydatów na szczepionki COVID-19. Wraz ze Światową Organizacją Zdrowia dofinansowane przez fundację Gatesa organizacje współprowadzą globalny program znany jako Akcelerator Dostępu do Narzędzi COVID-19 (ACT), którego celem jest przyspieszenie rozwoju, produkcji i sprawiedliwego dostępu do leków, testów i szczepionek COVID-19. COVAX zobowiązał się wyprodukować dwa miliardy dawek szczepionki do końca 2021 roku, z czego prawie miliard będzie przeznaczony dla mieszkańców najbiedniejszych krajów.

SEUL; Korea Południowa prowadzi rozmowy z globalnymi producentami leków, w tym z Pfizerem, na temat potencjalnych szczepionek przeciw COVID-19, by zapewnić dostawy dla 60 procent populacji jeszcze w tym roku. Kwon Jun-wook, zastępca dyrektora Koreańskiej Agencji Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KDCA), powiedział że rozmowy m.in. z AstraZeneca i Novavax wyglądają bardzo obiecująco. Dodał, że rząd zabezpieczył już około 20 milionów dawek, dzięki wsparciu COVAX, które wystarczą dla 10 milionów ludzi. Pozostałe 40 milionów dawek zostanie zakupionych od prywatnych koncernów. Dziś odbędzie się pierwsze rządowe spotkanie nowo utworzonego komitetu doradczego ekspertów ds. zdrowia, by omówić plany zakupu szczepionek, w tym norm bezpieczeństwa i procedur dystrybucji.

BEJRUT; W zeszłym roku Liban doświadczył wielu trudności: od buntu politycznego, po bankructwo systemu bankowego, na ogromnej eksplozji saletry amonowej w porcie skończywszy. Do tego trwająca pandemia powoduje, że z Libanu wyjeżdża coraz więcej doświadczonych lekarzy. Tym samym dumna reputacja Bejrutu jako medycznej stolicy Bliskiego Wschodu zaczyna znikać. „To masowy exodus” - powiedział Fouad Boulos, profesor nadzwyczajny patologii klinicznej i medycyny laboratoryjnej z American University of Beirut. Wielu wysoko wykwalifikowanych lekarzy z Libanu traci nadzieję i szuka lepszej przyszłości m.in. w Stanach Zjednoczonych. Minister zdrowia, Hamad Hassan, powiedział że doświadczenie klinicystów budowane było przez wiele lat i upłynie wiele czasu, aby przywrócić sektor medyczny do dawnej świetności.

USA; Elon Musk, dyrektor amerykańskiej Tesli kwestionuje dokładność testów na COVID-19. Słynny przedsiębiorca w czwartek został poddany czterokrotnie testom na koronawirusa. Dwukrotnie wynik był pozytywny i dwukrotnie, tego samego dnia, wynik był negatywny. Badanie wykonywała ta sama pielęgniarka, wykorzystując ten sam rodzaj testu antygenowego [Becton Dickinson and Co's ]. Musk oczekuje również na wyniki testów reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) z różnych laboratoriów. Zapytany na Twitterze, czy wykazuje jakiekolwiek objawy, Musk odpowiedział, że czuje się jak podczas typowego przeziębienia. Becton Dickinson, który jest jednym z głównych dostawców testów antygenowych COVID-19, powiedział we wrześniu, że analizuje raporty z amerykańskich domów opieki, po tym jak się okazało, że jego sprzęt do szybkiego testowania daje fałszywie dodatnie wyniki.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024
Msolecka
Felieton

W poszukiwaniu straconych szczepionek

27 grudnia 2023
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Narodowe polowanie na szczepienia

18 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także