Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Medexpress Daily

World News

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 listopada 2020 13:14

World News - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wybrane informacje ze świata w autorskim przeglądzie redakcji Medexpressu.
JAPONIA; W październiku liczba samobójstw w Japonii znacząco wzrosła. Od 2015 roku statystyki nie były tak wysokie. Eksperci jako przyczynę odpowiedzialną za falę samobójstw podają kryzys ekonomiczny wywołany pandemią. Od lipca obserwowano systematyczny spadek liczby samobójstw, jednak kolejny wzrost zakażeń koronawirusem sprawił, że sytuacja ekonomiczna znacząco się pogorszyła. W większości przypadków to kobiety decydują się na ten drastyczny krok. Utrata miejsc pracy w sposób nieproporcjonalny dotknęła właśnie kobiety, które częściej podejmują pracę tymczasową w np. handlu detalicznym. Według wstępnych policyjnych danych całkowita liczba samobójstw w październiku wyniosła 2153, co oznacza wzrost o ponad 300 w porównaniu z poprzednim miesiącem. 851 przypadków samobójstw dotyczyło kobiet, co stanowi wzrost o 82,6 procent w stosunku do tego samego miesiąca w roku ubiegłym. Liczba samobójstw popełnionych przez mężczyzn wzrosła o 21,3 procent.
• NIEMCY; Grupa logistyczna Deutsche Post AG poinformowała, że jest dobrze przygotowana do dystrybucji potencjalnych szczepionek przeciwko COVID-19 i rozpoczęła rozmowy z firmami farmaceutycznymi i decydentami o szczegółach logistycznych, m.in. o potrzebie chłodzenia szczepionek w trakcie transportu. Dział logistyki kontraktowej Deutsche Post działa w ponad 180 lokalizacjach na całym świecie, dostosowanych do potrzeb przemysłu farmaceutycznego, gdzie wrażliwe produkty medyczne mogą być pakowane w różnych temperaturach. Prezes BioNTech, Ugur Sahin, powiedział, że szczepionka musi być transportowana i przechowywana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza.
• BRAZYLIA; Brazylijski organ regulacyjny zawiesił badanie kliniczne chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi, Sinovac, powołując się na poważne zdarzenie niepożądane. Organizatorzy badania klinicznego twierdzą, że do owego zdarzenia, tj. śmierci pacjenta nie doszło w wyniku podania szczepionki. Zdaniem producenta nie ma na to dowodów. Wstrzymane badanie było jedną z trzech dużych prób klinicznych Sinovac. Prezydent Jair Bolsonaro zarzuca jej brak skuteczności. Niepowodzenie Sinovaca kontrastuje z dobrymi wiadomościami z firmy Pfizer, która twierdzi, że jej eksperymentalna szczepionka COVID-19 jest skuteczna w ponad 90 procentach przypadków.
• WIELKA BRYTANIA; Szefowa brytyjskiej rządowej grupy zadaniowej ds. szczepionek przeciwko COVID-19, Kate Bingham, ustąpi ze swojego stanowiska pod koniec roku. Mówi się, że jej odejście nie ma związku z ostatnią aferą finansową. Bingham została skrytykowana za zatrudnienie ośmiu konsultantów z londyńskiej agencji PR Admiral Associates do nadzorowania jej strategii medialnej. Rachunek za tę usługę opiewał na kwotę 670 000 funtów. Minister zdrowia, Matt Hancock twierdzi, że sześciomiesięczny kontrakt Bingham od początku zakładał termin jego wygaśnięcia. Pod kierownictwem Bingham grupa zadaniowa zabezpieczyła umowy na dostawy ponad 350 milionów dawek sześciu różnych szczepionek przeciw COVID-19, w tym na szczepionkę Pfizera.
Źródło: Reuters

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.