Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Badanie

Wpływ pandemii na oczekiwaną długość życia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 września 2021 15:37

Wpływ pandemii na oczekiwaną długość życia - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według badania opublikowanego w poniedziałek przez Uniwersytet Oksordzki pandemia COVID-19 skróciła średnią długość życia w 2020 roku o największą liczbę od czasów II wojny światowej.

Badanie obejmowało średnią długość życia w 29 krajach, w tym Europę, Stany Zjednoczone oraz Chile. W 27 z nich odnotowano spadek średniej długości życia. Średnio wynosił on ponad sześć miesięcy w porównaniu z 2019 r. W badaniu brały udział osoby o różnej płci oraz w różnym wieku.

Wyniki pokazały, że dużo większy spadek w przewidywanej długości życia zanotowano wśród mężczyzn niż u kobiet. Największy spadek był widoczny wśród amerykańskich mężczyzn – ich średnia długość życia spadła o 2,2 roku w porównaniu z 2019 r. Podobne tendencje zauważono również w innych krajach, w których spadek średniej długości życia było właśnie dużo bardziej znaczące wśród męskiej populacji.

Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych wzrost umieralności dotyczył głównie osób w wieku produkcyjnym i poniżej 60. roku życia, podczas gdy w Europie do wzrostu umieralności w większym stopniu przyczyniły się zgony osób w wieku powyżej 60 lat.

Według autorów badania, wyniki mogą być związane z ilością oficjalnych zgonów związanymi z COVID-19. Do tej pory prawie 5 milionów osób zmarło w wyniku zarażenia koronawirusem.

„Fakt, że nasze wyniki podkreślają tak duży wpływ, który można bezpośrednio przypisać COVID-19, pokazuje, jak druzgocący był to szok dla wielu krajów” – powiedział dr Ridhi Kashyap, współautor artykułu opublikowanego w International Journal.

Naukowcy zaapelowali do wszystkich krajów, by te udostępniały dane dotyczące śmiertelności do dalszych badań, tak byśmy mogli jeszcze lepiej zrozumieć wpływ, jaki ma wciąż trwająca pandemia na nasze społeczeństwo.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.