Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Zdrowie kobiet i mężczyzn wymaga odrębnej uwagi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 lipca 2022 09:54

Zdrowie kobiet i mężczyzn wymaga odrębnej uwagi - Obrazek nagłówka
Choć w Wielkiej Brytanii kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni, to jednak spędzają większość swojego życia w gorszym stanie zdrowia lub niepełnosprawności. O tym, jak system opieki zdrowotnej powinien podchodzić do zdrowia kobiet- mówiła podczas Kongresu Zdrowia Kobiet Tiffany Sadler, ambasador Wielkiej Brytanii w Słowenii i regionalny przedstawiciel kampanii na rzecz opieki zdrowotnej i nauk biologicznych.

Rozpoczynając swoje wystąpienie Tiffany Sadler przywołała postać Florence Nightingale, angielskiej pielęgniarki, działaczki społecznej i publicystki, uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. - Zasłynęła z człowieczeństwa i troski o innych. Jako pierwsza podkreślała znaczenie dobrej opieki pielęgniarskiej. Interesowała się też statystyką, uważała że w opiece zdrowotnej należy opierać się na analizie danych. Utorowała też drogę kariery kobietom w służbie zdrowia. Warto tu wspomnieć np. Sarę Gilbert, która opracowała oksfordzką szczepionkę na Covid- 19 – przypomniała.

Kobiety żyją w gorszym stanie zdrowia niż mężczyźni

- Dlaczego warto się skupiać się na zdrowiu kobiet jako osobnej kwestii, odrębnej od zdrowia mężczyzn lub zdrowia w ogóle? Jest wiele dowodów na to, że kobiece zdrowie wymaga szczególnej uwagi - podkreśliła.

Poinformowała, że choć w Wielkiej Brytanii kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni, to jednak spędzają większość swojego życia w gorszym stanie zdrowia lub niepełnosprawności. W ostatnich latach średnia długość życia w zdrowiu dla kobiet spadła, natomiast nie zmieniła się dla mężczyzn. Poza tym istnieje wiele problemów zdrowotnych, które dotyczą tylko kobiet. M.in. zdrowie menstruacyjne i kwestie ginekologiczne: płodność, ciąże, poronienia, połóg, menopauza, a także wpływ przemocy wobec kobiet i dziewcząt na zdrowie. W dodatku niektóre choroby inaczej wpływają na kobiety, a inaczej na mężczyzn i czasem brak zrozumienia tego prowadzi do gorszego poradnictwa i diagnostyki oraz gorszych wyników leczenia. Wymaga to więc dalszych badań i zwiększenia świadomości.

Zdrowie kobiet wymaga odrębnej uwagi

Tiffany Sadler poinformowała, że w ubiegłym roku Departament Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii opublikował długo oczekiwany raport na temat zdrowia kobiet. Wyłania się z niego sześć obszarów o kluczowym znaczeniu. Pierwszy to oddanie kobietom głosu w sprawach dotyczących ich zdrowia i opieki. Drugi obszar to poprawa jakości i dostępności informacji na temat kobiecego zdrowia. Trzeci - dotyczy zapewnienia, że system opieki zdrowotnej rozumie i odpowiada na potrzeby zdrowotne kobiet na przestrzeni całego ich życia. Czwarty dotyczy wspierania zdrowia kobiet w miejscu pracy. Piąty - zapewnienia, by badania, dowody i dane przyczyniały się do poprawy zdrowia kobiet. I ostatni to zrozumienie wpływu Covid-19 na zdrowie kobiet.

- Nasz minister zdrowia zobowiązał się do zmiany nastawienia w kwestii zdrowia kobiet i mamy nadzieję, że tak się stanie – podkreśliła.

Na zakończenie swojego wystąpienie zacytowała Florence Nightingale: „Niech osoba odpowiedzialna ma w głowie proste pytanie. Nie, jak sama mogę zawsze postępować właściwie, ale jak mogę sprawić, by właściwe postępowanie było zawsze praktykowane?”.

Zobacz także