Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Badanie: Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 kwietnia 2016 14:34

Badanie: Dziewięciu na dziecięciu rodziców popiera szczepienie dzieci - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców mających małe dzieci popiera szczepienia. Nieliczni, którzy są przeciwnikami, na ogół i tak ostatecznie decydują się zaszczepić swoje dziecko - mówi Aleksandra Brzozowska z ARC Rynek i Opinia.

Rodzicie popierają szczepienia - wynika z najnowszego badania „Opinie rodziców na temat szczepienia dzieci” przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia we współpracy z agencją FleishmanHillard.

Aż  92% rodziców dzieci w wieku 0-6 lat popiera szczepienia. Zalediwe 1% uważa, że nie ma konieczności wykonywania szczepień ochronnych, a 6% twierdzi, że jest przeciwko, ale uważa, że należy szczepić.
 

Większość, bo aż 78%, szczepi dzieci, ze względu na ochronę przed niebezpiecznymi chorobami, a 48% kieruje się opinią lekarza, że szczepienia są ważne. Tylko 16% respondentów boi się konsekwencji prawnych związanych z nieszczepieniem.


Na pytanie na co warto szczepić dziecko, badani najczęściej (76%) wskazywali szczepienia obowiązkowe. W następnej kolejności – szczepienia dodatkowe przeciwko: pneumokokom (56%), rotawirusom (54%) i ospie (51%).


 
Pytanie: Na co Twoim zdaniem warto zaszczepić dziecko? N=500; odpowiedzi TOP 3

- Wyniki badania pokazują, że zdecydowana większość rodziców mających małe dzieci popiera szczepienia. Nieliczni, którzy są przeciwnikami, na ogół i tak ostatecznie decydują się zaszczepić swoje dziecko.  Niekoniecznie wynika to z wysokiej świadomości rodziców. Rodzice, którzy nie chcą zaszczepić swojego dziecka muszą być bardzo zdecydowani,  bowiem presja społeczna ze strony personelu medycznego i najbliższych zapewne jest duża. Z drugiej strony dużą grupę stanowią rodzice,  którzy uważają, że przepisy prawa nie powinny regulować  kwestii szczepienia dzieci. Rodzice chcieliby tu mieć wolność wyboru i móc decydować o swoich dzieciach. – mówi Aleksandra Brzozowska z ARC Rynek i Opinia.


Badanie przeprowadzone w kwietniu br. pokazuje, że aż trzy czwarte rodziców czerpie informacje na temat szczepionek od lekarza, 36% - od pielęgniarki, 33% - od znajomych i rodziny, a co czwarty szuka jej w Internecie. 

* Wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w dniach 15-20 kwietnia na próbie N=500 rodziców dzieci w wieku 0-6 lat. Badanie przeprowadzono techniką CAWI (ankiety on-line przeprowadzone na własnym panelu badawczym). 

Źródło: materiały prasowe

 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także