Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Bezpłatne testy combo u lekarza rodzinnego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 9 stycznia 2023 14:35

Bezpłatne testy combo u lekarza rodzinnego  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Testy combo, czyli trzy w jednym stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i pacjenci będą mogli bezpłatnie wykonać test u swojego lekarza rodzinnego. Filip Nowak, prezes NFZ, podpisał zarządzenie o zasadach rozliczania testów. Fundusz zapłaci za sam test i za jego wykonanie.

Za test antygenowy combo i jego wykonanie poradnia POZ otrzyma prawie 34 zł (33,98 zł). Koszty wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Świadczenie nie jest limitowane, a więc NFZ zapłaci za każdy zlecony test i jego wykonanie. Jest finansowany dodatkowo, poza stawką kapitacyjną, czyli podstawowym wynagrodzeniem lekarza rodzinnego.

- Do wszystkich poradni POZ został wysłany komunikat ze szczegółową informacją z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych o producentach, importerach i dystrybutorach testów, u których można je zamawiać - wyjaśnia Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Wprowadzenie szybkich testów antygenowych, które w krótkim czasie wykrywają zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV, znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza przy nadmiernie stosowanej antybiotykoterapii.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także