Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Udar mózgu

Co zrobić, by uratować życie? Wkrótce rusza akcja #uDARujżycie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 kwietnia 2021 20:42

Co zrobić, by uratować życie? Wkrótce rusza akcja #uDARujżycie - Obrazek nagłówka
Fot. Tomasz Kobosz
Gościem specjalnej rozmowy Medexpressu jest dr n. med. Bożena Adamkiewicz z Wysokospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M.Kopernika w Łodzi, konsultant wojewódzka ds. neurologii.

Przed nami Kongres Patient Empowerment (27-28 kwietnia) i w specjalnym materiale Medexpressu rozmawiamy na bardzo ważne społecznie tematy, jakimi są udar mózgu i właściwe reagowanie w sytuacji zagrożenia życia. Gościem Kaliny Gierblińskiej jest dr n. med. Bożena Adamkiewicz, która jako jeden z czołowych ekspertów neurologii, zaangażowała się w akcję #uDARujżycie. Ta przewrotna gra słów ma uświadomić społeczeństwo w jaki sposób można odpowiednią reakcją uratować komuś lub sobie życie. Przypomnijmy: udar mózgu to trzecia przyczyna śmierci i pierwsza niepełnosprawności. Szacuje się, że w Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru. Coraz częściej zdarza się to w grupie ludzi młodych.

Akcja #uDARujżycie będzie miała wkrótce swoją premierę podczas Kongresu Patient Empowerment 2021. Tymczasem w wywiadzie z dr n. med. Bożeną Adamkiewicz pytaliśmy o to:

  • Co każdy z nas- potencjalnych pacjentów- powinien wiedzieć o udarach mózgu?
  • Jak powinniśmy reagować, gdy zauważymy u siebie lub kogoś objawy udaru mózgu?
  • Jak rozpoznać objawy udaru mózgu?
  • Czy można liczyć na to, że objawy udaru mózgu samoistnie miną?
  • Czy oddział udarowy w czasie pandemii może odmówić przyjęcia pacjenta z udarem mózgu? I co jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji?