Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dlaczego Polki najczęściej decydują się na tabletki antykoncepcyjne?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 31 stycznia 2017 08:54

Dlaczego Polki najczęściej decydują się na tabletki antykoncepcyjne? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Odpowiedzi na te pytanie można znaleźć w raporcie z badania, przeprowadzonego w ramach programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie”.

Hormonalna antykoncepcja doustna to jedna z dostępnych w Polsce metod planowania rodziny. Pozwala kobietom na świadome podjęcie decyzji o posiadaniu dziecka. Jak wskazują ginekolodzy, tabletki antykoncepcyjne cieszą się popularnością wśród ich pacjentek. Dlaczego kobiety decydują się właśnie na stosowanie tabletki? Jakie widzą korzyści takiego wyboru? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w raporcie z badania, przeprowadzonego w ramach programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie”.   

Ginekolodzy uczestniczący w programu edukacyjnego „Antykoncepcja dla Ciebie” sprawdzili, jaki stosunek do antykoncepcji doustnej mają kobiety, które po nią sięgają. Badanie postaw pacjentek kontynuujących lub rozpoczynających doustną antykoncepcję hormonalną w zakresie prawidłowego stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych zostało przeprowadzone przez firmę Brass Research & Development w ramach wspomnianego programu. Badanie powstało dzięki danym dostarczonym przez ginekologów, którzy przeprowadzili wywiad z prawie 18 tys. pacjentek od października 2015r. do października 2016r.

Jak pokazują wyniki badania, główny cel stosowania tabletek jest oczywisty – najważniejsze dla respondentek okazało się ich działanie antykoncepcyjne. Zdecydowana większość badanych kobiet (87 proc.) sięga po tabletki antykoncepcyjne ze względu na zapobieganie ciąży. Pozostałe uczestniczki badania (13 proc.) stosują hormonalną antykoncepcję doustną z innych powodów niż tylko zapobieganie ciąży. Wśród tych powodów najczęściej wymieniano nieregularny cykl (44,1 proc.) oraz problemy z cerą (31,5 proc.). Choć główny powód stosowania pigułek nie uległ zmianie przez kilka ostatnich lat, to porównanie wyników z kilku ostatnich lat pokazuje, że zwiększa się odsetek pań wybierających tabletki z  powodów pozaantykoncepcyjnych -  w minionych latach aż 96 proc. badanych kobiet deklarowało, że stosuje tabletki po to, by zapobiec ciąży.

- Antykoncepcja hormonalna jest dostępna od lat 60-tych ubiegłego stulecia. Obecnie jej dynamiczny rozwój pozwolił na stosowanie minimalnych dawek hormonów przy zabezpieczeniu pełnego efektu antykoncepcyjnego, w odpowiadających nowoczesnym kobietom schematach stosowania. Aktualnie podkreśla się, iż jednym z najistotniejszych wyzwań lekarza ginekologa jest poradnictwo antykoncepcyjne, a dobór preparatu powinien być odpowiedni zarówno dla zdrowia, jaki i stylu życia pacjentki. Aby ustrzec się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – u młodych kobiet - Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie podwójnej metody – czyli antykoncepcji hormonalnej i prezerwatywy - tłumaczy prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, specjalista ginekolog-położnik, endokrynolog, seksuolog, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także