Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Dzień ojca

PPOZ: najlepszy prezent to... zdrowie

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 20 czerwca 2024 13:21

PPOZ: najlepszy prezent to... zdrowie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Wprawdzie Dzień Ojca nie jest świętem tak popularnym jak Dzień Matki, to jednak data 23 czerwca na stałe wpisała się w kalendarz wielu dzieci. I tych mniejszych, dla których tatuś jest bohaterem o nieograniczonych możliwościach, jak i tych starszych, którzy wiedzą, że może mieć słabości. – Na każdym etapie życia powinniśmy okazywać ojcom miłość, a kiedy już osiągną wiek senioralny powinniśmy zadbać o ich zdrowotny dobrostan! W tym celu konieczne jest systematyczne wykonywanie badań profilaktycznych – przypomina Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Okazjonalne badania, do których często zmusza rodzina (bo na przykład boli), nie załatwią sprawy. Liczy się regularność i systematyka (nawet, gdy wydaje się, że nic nie dolega).

Kalendarz badań profilaktycznych dla mężczyzn jest szczegółowo opracowany. Powinni go przestrzegać wszyscy panowie, a w szczególności ci, którzy ukończyli 50. rok życia. - Niech święto 23 czerwca stanie się okazją do zainteresowania zdrowiem naszych ojców. Owszem, ważne są również prezenty, ale nic nie zastąpi wizyty u lekarza, czy badań laboratoryjnych – podkreślają lekarze PPOZ.

Oto podstawowy kalendarz:

Raz w miesiącu: samobadanie jąder pod kątem określenia obecności wyczuwalnych guzków

Co pół roku: kontrola stomatologiczna połączona z czyszczeniem zębów z osadu

Raz w roku: morfologia, OB, poziom glukozy we krwi, ogólne badanie moczu; ogólne badanie lekarskie - pomiar ciśnienia tętniczego, obwodu w pasie, wagi i wzrostu u internisty; badanie per rectum + oznaczenie antygenu PSA - kontrola prostaty; badanie okulistyczne (dna oka, kontrola wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego); USG jamy brzusznej,

Raz na 1-2 lata: badania hormonów tarczycy

Co 2 lata: prześwietlenie płuc - lipidogram (badanie poziomu cholesterolu we krwi, określenie frakcji, badanie trójglicerydów)

Co 2- 3 lata: elektrokardiogram (EKG)

Raz na 2- 3 lata: badanie słuchu

Co 3 lata: badanie jąder u urologa; badanie poziomu elektrolitów; oznaczenie stężenia androgenów

Co 5 lat: kolonoskopia (badanie endoskopowe jelita grubego)

- Wszystkim ojcom, tatom, tatusiom, tym młodszym, i tym nieco starszym, życzymy dużo zdrowia! Dbajcie o siebie! - mówi Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także