Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum wiejskie

Medexpress

Medexpress

Opublikowano 5 maja 2022 12:02

Pierwsze w Polsce stacjonarne hospicjum wiejskie  - Obrazek nagłówka
Od kilku lat grupa profesjonalistów prowadzi na Podlasiu społeczne, domowe hospicjum wiejskie. Docierają tam, gdzie mało kto dociera. Dzięki darczyńcom budują też we wsi Makówka (gmina Narew) unikalne w kraju hospicjum stacjonarne.

Hospicjum domowe prowadzone przez Fundację Proroka Eliasza działające na terenie kilku gmin wiejskich województwa podlaskiego obejmuje obecnie opieką paliatywną niemal 60 pacjentów. Od 2011 roku lekarki, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, opiekunki i dietetyczka z fundacji pomogli już ponad 600 osobom i ich rodzinom. Docierają do swoich podopiecznych mieszkających często w miejscach bardzo odległych od placówek medycznych.


- Staramy się nie tylko walczyć z bólem czy dusznością, ale też zadbać o psychiczny dobrostan umierającego. Żeby nie czuł się upokorzony swoją bezradnością i zdaniem na opiekę innych - tłumaczy doktor Grabowski, prezes fundacji.


W Makowce pod Narwią, w budowanym od 2019 roku obiekcie stacjonarnym ma stanąć 36 łóżek dla najciężej chorych, którym rodziny nie są już w stanie pomóc. Na piętrze budynku będzie część administracyjna, a na parterze, z dostępem do ogrodu, pokoje dla chorych, sale pozwalające na zjedzenie obiadu z rodziną czy przyjaciółmi, pomieszczenie umożliwiające przygotowanie tych wspólnych posiłków. Projekt przewiduje także pokój z przyrządami do rehabilitacji, sale terapeutyczne do wspólnych spotkań czy ekumeniczną kaplicę. Znajdzie się tu także wypożyczalnia sprzętu takiego jak łóżka specjalistyczne, urządzenia pomagające w poruszaniu się czy rehabilitacji, koncentratory tlenu, materace przeciwodleżynowe. Będą się tu także odbywać warsztaty i szkolenia uczące dorosłych, dzieci i młodzież, a także profesjonalistów, czym jest opieka paliatywna.


Budowa od początku oparta jest na hojności darczyńców. To zarówno osoby prywatne, lokalne firmy jak i inne fundacje specjalizujące się w działaniach. Fundacja Biedronki w 2020 roku wsparła budowę wiejskiego hospicjum kwotą 7,6 mln zł. Choć koszt projektu jest niebagatelny (kalkulacja zakładała 17 mln zł, a inflacja skutkuje galopującym wzrostem cen każdego z elementów budowy), to dzięki wspaniałym ludzkim gestom jest szansa na przyjęcie pacjentów do pierwszego skrzydła w lipcu 2022 roku.


- Potrzebujemy jeszcze 1,5 mln zł, żeby w pełni dokończyć budowę ośrodka stacjonarnego. Musimy również zebrać pieniądze na pierwsze miesiące funkcjonowania hospicjum, zanim otrzymamy dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. – mówi prezes fundacji.
Jak co roku Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza zwraca się do ludzi dobrego serca o przekazanie 1% podatku, który pomoże zapewnić opiekę najbardziej potrzebującym mieszkańcom wsi na ostatnim etapie ich życia.


Więcej informacji na temat Hospicjum Proroka Eliasza i możliwości wsparcia jego budowy znajduje się na stronie TUTAJ

Źródło: Informacja prasowa

Zobacz także