Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

Pracownicy ARiMR pomogą rolnikom zapisać się na badania profilaktyczne

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 23 listopada 2022 11:37

Pracownicy ARiMR pomogą rolnikom zapisać się na badania profilaktyczne - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
Pomoc w założeniu internetowego konta pacjenta i wypełnieniu ankiety zdrowotnej oraz możliwość wystawienia skierowania na badanie profilatyczne. Takie usługi będą realizowane w biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Chodzi przede wszystkim o poprawę dostępu rolników do programów profilaktycznych, zwłaszcza Profilaktyka 40 Plus. Wskaźniki realizacji tego programu są póki co niezadowalające – zrealizowano niespełna połowę zakładanego celu.

W Ministerstwie Zdrowia podpisano dziś (wtorek, 23.11.) list intencyjny o współpracy między resortami rolnictwa i zdrowia w promowaniu profilaktyki zdrowotnej mieszkańców obszarów wiejskich. Kluczową rolę odegrają w tym projekcie biura ARiMR.

– Nasi pracownicy zostali już przeszkoleni do tego, żeby przyjmować zainteresowanych i udzielać im pomocy, zarówno w zakresie zarejestrowania się na internetowym koncie pacjenta, jak i podpowiedzi co do tego, w jaki sposób przygotować się do wypełnienia ankiety. Do każdej takiej ankiety będzie wygenerowane skierowanie na badania. Mam nadzieję, że taka forma zaopiekowania się mieszkańcami obszarów wiejskich spowoduje, że poprawią się wskaźniki dotyczące zdrowia mieszkańców obszarów wiejskich – ocenia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Takie konsultacje będzie można odbyć w 330 placówkach ARiMR w całej Polsce. Jak podkreśla wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk, dostęp mieszkańców obszarów wiejskich oraz małych miejscowości do badań profilaktycznych jest dużo gorszy, niż u osób mieszkających i pracujących w dużych miastach. Umożliwienie zapisania się na badania profilaktyczne w biurach ARiMR uważa za bardzo dobry pomysł.

– Nie ma lepszego dostępu do rolników, niż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Każdy rolnik jest beneficjentem dopłat bezpośrednich, więc ma kontakt z ARiMR. Stąd pomysł, by przez struktury agencji docierać do rolników i zachęcać ich do profilaktyki. Mam nadzieję, ze dzięki tym działaniom wiele chorób uda się wcześniej wykryć i wyleczyć – mówi Henryk Kowalczyk.

Ministerstwu Zdrowia szczególnie zależy na tym, by poprawić wskaźniki dotyczące korzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”. Od 1 lipca 2021 roku każdy Polak powyżej 40. roku życia może otrzymać dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych w kierunku najczęściej występujących w populacji chorób.

– Nie jesteśmy zadowoleni z wyników uczestnictwa w tym programie. Mamy zarejestrowanych 900 tys. osób, z czego 700 tys. już przeszło badania. To cały czas mało, bo kryterium sukcesu to 2 mln przebadanych osób – wskazuje minister zdrowia.

Adam Niedzielski uważa, że dotarcie z badaniami profilaktycznymi do mieszkańców wsi za pośrednictwem placówek ARiMR pozwoli wyrównać geograficzne różnice w dostępie.

– Wskaźniki epidemiczne, dotyczące zachorowań na nowotwory czy choroby kardiologiczne, wypadają niekorzystnie dla mieszkańców wsi. Ważne jest, żeby dotrzeć z rozwiązaniami promującymi zdrowie publiczne nie tylko do dużych ośrodków miejskich, ale również do mniejszych miast i wsi. Dzięki temu dostępność w przekroju całej populacji rzeczywiście będzie porównywalna – mówi szef resortu zdrowia.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także