Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rzecznik Praw Pacjenta podsumowuje Rok Psychiatrii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 kwietnia 2020 11:56

Rzecznik Praw Pacjenta podsumowuje Rok Psychiatrii - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

W 2019 roku obchodzono 25. rocznicę uchwalenia ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Bartłomiej Chmielowiec upamiętnił to wydarzenie, ogłaszając Rok Psychiatrii u Rzecznika Praw Pacjenta.

Psychiatria jest dziedziną medycyny opartą szczególnie o budowanie relacji i dialog z osobami doświadczającymi kryzysu psychicznego oraz profesjonalistami zaangażowanymi w udzielanie pomocy pacjentom.

W 2019 roku RPP współpracował z:

- pacjentami i ich rodzinami

Spotykano się z nimi przede wszystkim w szpitalach psychiatrycznych i placówkach leczenia uzależnień. Pracownicy Biura – Rzecznicy Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego – każdego dnia byli przy łóżku pacjentów w 216 podmiotach leczniczych na stałe i w kilkudziesięciu czasowo. Zaproszono organizacje i stowarzyszenia pacjentów i osób im bliskich do Rady Organizacji Pacjentów utworzonej przez Rzeczniku Praw Pacjenta. Odbyły się dwa spotkania przedstawicieli organizacji z Rzecznikiem w Warszawie, a bardzo owocnie przebiegała również współpraca w poszczególnych województwach.

- władzami administracji rządowej oraz samorządowej

Uczestniczono regularnie w posiedzeniach podkomisji ds. zdrowia psychicznego działającej w poprzedniej kadencji Sejmu, a także postulowano o kontynuację jej prac w obecnym parlamencie. Przekazywano propozycje zmian systemowych do ministra zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Wspólnie z Biurem ds. pilotażu centrów zdrowia psychicznego przy ministrze zdrowia prowadzono działania edukacyjne dotyczące reformy psychiatrii środowiskowej. Czynnie uczestniczono w regionalnych pracach rad ds. zdrowia psychicznego powołanych przez marszałków województw.

- przedstawicielami zawodów medycznych w ochronie zdrowia psychicznego

Odbywały się regularne spotkania w ramach podstolika ds. psychiatrii w ramach Zespołu ds. współpracy Rzecznika Praw Pacjenta z Naczelną Izbą Lekarską. Poszukiwano rozwiązań problemów systemowych, z którymi na co dzień mierzą się pracownicy systemu opieki psychiatrycznej w Polsce. Wspierano psychologów w ramach „Miesiąca dla psychologa”, dzięki czemu udało się znaleźć satysfakcjonujące ich rozwiązania w części podmiotów leczniczych.

- środowiskiem akademickim

Podpisano prekursorskie w skali ogólnopolskiej Porozumienie o współpracy na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego z uczelnią wyższą. Studenci Wydziału Prawa i Administracji UJ odbywali wakacyjne praktyki u Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego w szpitalach psychiatrycznych.

- młodym pokoleniem ekspertów i dziennikarzami

W czerwcu Rzecznik Praw Pacjenta powołał Radę Młodych Ekspertów złożoną z przedstawicieli lekarzy, pielęgniarek, psychologów, prawników, terapeutów, pracowników socjalnych, socjologów i innych zawodów tworzących system opieki nad pacjentem. Rada stanowi cenny głos doradczy i stanowi źródło cennych inicjatyw. Cieszymy się z każdego kontaktu z dziennikarzami i redaktorami, którzy w telewizji, radio, Internecie, gazetach i czasopismach mówili i pisali o zdrowiu psychicznym.

- wszystkimi, którym dobro psychiatrii leży na sercu

Trudno w tak krótkim podsumowaniu wymienić wszystkie osoby i instytucje, które podejmowały wspólnie z nami działania na rzecz osób doświadczających kryzysu psychicznego.

W kwietniu RPP przedstawi raport o stopniu przestrzegania praw pacjentów w opiece psychiatrycznej i działaniach podejmowanych w tym zakresie.

Źródło: RPP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także