Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Polski Dzień Chorych na Padaczkę

Bartłomiej Chmielowiec: Trzeba walczyć ze stygmatyzacją osób z epilepsją

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 14 lutego 2024 14:00

Bartłomiej Chmielowiec: Trzeba walczyć ze stygmatyzacją osób z epilepsją - Obrazek nagłówka
Rozmowa z Rzecznikiem Praw Pacjenta Bartłomiejem Chmielowcem.

Padaczka to choroba, o której się mówi coraz więcej i coraz częściej. Jakie problemy pacjentów z epilepsją dostrzega Rzecznik Praw Pacjenta?

Najistotniejszym problemem jest kwestia edukacji i wiedzy społeczeństwa, a wraz z nią przeciwdziałania wszelkiego rodzaju stygmatyzacji. Musimy sobie zdawać sprawę my wszyscy, jako obywatele z tego, jaki charakter ma ta choroba czy jakie są jej objawy. To ważne, żeby nie stygmatyzować, nie wykluczać osób chorych na epilepsję, a ponadto, żeby wiedzieć, jak się zachować w przypadku ataku oraz po to, żebyśmy mogli wspólnie również wspierać te osoby w trakcie leczenia.

Pierwszy odruch, kiedy słyszymy o dacie 14 lutego to dzień zakochanych Dzień Świętego Walentego. Święty Walenty to także patron osób z epilepsją. Jakie dziś słowa skierowałby pan do osób zmagających się z padaczką?

Chciałbym im życzyć, aby otaczali ich ludzie dobrzy, aby otaczali ich ludzie życzliwi, aby otaczali ich ludzie, którzy wiedzą o tym, że to jest jedna z chorób, w których musimy ich wspierać w walce. Żeby nie byli stygmatyzowani, żeby czuli zrozumienie nas obywateli, żeby czuli zrozumienie rządzących, żeby mogli zawsze liczyć na wsparcie. Tego chciałbym im życzyć w tym szczególnym dniu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także