Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Seniorzy chcą współtworzyć listę darmowych leków 75 +

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 kwietnia 2016 08:43

Seniorzy chcą współtworzyć listę darmowych leków 75 + - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W Polsce jest ponad 3 mln osób powyżej 75 roku życia. Jednak system realizacji uprawnień zawartych w ustawie może spowodować, że w praktyce tylko nieliczni skorzystają z darmowych leków - alarmują eksperci.

Zgodnie z danymi GUS w Polsce jest ponad 3 mln osób powyżej 75 roku życia. Działanie ustawy 75 + będzie miało wpływ niemal na 8 procent społeczeństwa.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej i OK SENIOR proszą wszystkie osoby po 75. roku życia, jak również członków ich rodzin oraz opiekunów o przesyłanie na adres [email protected] nazw leków, które kupowane są przez seniorów. Po zebraniu danych zostanie przygotowana lista leków najczęściej kupowanych przez osoby po 75. roku życia. Ten głos seniorów zostanie przedłożony ministrowi zdrowia z nadzieją na uwzględnienie go w pracach nad obwieszczeniem zawierającym wykaz darmowych leków dla tej grupy wiekowej.

Zdaniem organizatorów akcji beneficjenci programu, czyli osoby starsze powinny mieć realny wpływ na zawartość ministerialnej listy darmowych leków.

Organizatorzy akcji zauważają, że większość  osób po 75 roku życia leczy się u lekarzy specjalistów, którzy nie będą mogli przepisywać darmowych leków 75+. Takie prawo będzie miał jedynie lekarz POZ. Przykładowo pacjent chory na cukrzycę, który leczy się w poradni diabetologicznej nie będzie mógł od lekarza diabetologa otrzymać recepty na darmowe leki.  Będzie on  musiał po wizycie u lekarza specjalisty udać się na kolejną wizytę do lekarza rodzinnego, aby ten przepisał mu rekomendowane przez lekarza specjalistę leki. Jak ma się to odbywać w praktyce? Czy osoba 75 letnia ma zapisywać w swoim notesie nazwy i dawkowanie leku, aby następnie przedstawiać to lekarzowi rodzinnemu? Czy on na bazie tego, co zapamięta lub zapisze pacjent przepisze leki na receptę? - pytają organizatorzy.  Ich zdaniem sam system realizacji uprawnień w niej zawartych może spowodować, że w praktyce tylko nieliczni  skorzystają z darmowych leków. Dodając do tego wielką niewiadomą w postaci rzeczywistej zawartości listy darmowych leków oraz znacznych środków, które w 2017 roku mają zostać przeznaczone na sfinansowanie dopłat do leków, KIGS i OK SENIOR postanowiły przygotować propozycję takiej listy leków oraz zwrócić uwagę na konieczność usprawnienia systemu dostępu do darmowych leków 75+.

Źródło: oksenior.eu

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także