Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

MZ: trwają analizy rozszerzenia programu leków dla seniorów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 kwietnia 2023 19:00

MZ: trwają analizy rozszerzenia programu leków dla seniorów - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Ministerstwo Zdrowia cały czas analizuje możliwości rozszerzenia programu bezpłatnych leków dla seniorów na młodszą populację. – Mówimy jednak o kosztach liczonych w miliardach złotych – przypominał w Katowicach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Pytanie o obniżenie granicy wieku, uprawniającej do korzystania z listy „S” padło podczas rozmowy w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się w poniedziałek. Adam Niedzielski poinformował po raz kolejny, że resort zdrowia cały czas analizuje taką możliwość. - Decyzja jeszcze nie została podjęta. Trzeba sobie zdawać sprawę, że obniżenie poprzeczki o pięcioletni przedział wiekowy, są to pieniądze rzędu kilku miliardów złotych - podkreślił Adam Niedzielski, powtarzając to, co mówił wcześniej w ramach Kongresu Wyzwań Zdrowotnych a także to, co w imieniu ministra zdrowia w swoich odpowiedziach na poselskie interpelacje w tej sprawie przekazywał odpowiedzialny za politykę lekową Maciej Miłkowski.

- Prowadzimy symulacje różnych scenariuszy, w tym obniżenia granicy wieku w tym programie. Na razie decyzja jeszcze nie została podjęta - zaznaczył Adam Niedzielski, dodając, że jeśli pojawi się przestrzeń finansowa, rozszerzenie programu bezpłatnych leków dla seniorów będzie traktowane w sposób priorytetowy.

W tej chwili z programu mogą korzystać osoby powyżej 75 roku życia. Lista darmowych preparatów dla seniorów z roku na rok jest poszerzana o kolejne substancje czynne. W ramach programu w latach 2016-2022 i 2023 resort zdrowia wydał na leki 75 plus blisko 4,5 mld zł. Według wyliczeń ministerstwa, z programu od początku jego istnienia skorzystało ponad 3,8 mln świadczeniobiorców, a liczba wydanych opakowań leków sięga 403 mln.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także