Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Krakowie ruszyła budowa pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda

MedExpress Team

Mariusz Kielar

Opublikowano 26 września 2014 11:21

W Krakowie ruszyła budowa pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda - Obrazek nagłówka
Wmurowanie aktu erekcyjnego oficjalnie zainicjowało budowę pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda, hotelu dla rodzin i najbliższych małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Inwestycja realizowana jest w całości ze środków Fundacji Ronalda McDonalda. Organizacja ta jest nie tylko inwestorem, ale będzie także prowadziła i finansowała przyszłą działalność placówki.

Dom Ronalda McDonalda — kopia

Wmurowanie aktu erekcyjnego oficjalnie zainicjowało budowę pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda, hotelu dla rodzin i najbliższych małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Inwestycja realizowana jest w całości ze środków Fundacji Ronalda McDonalda. Organizacja ta jest nie tylko inwestorem, ale będzie także prowadziła i finansowała przyszłą działalność placówki.

Zdecydowana większość rodzin małych pacjentów zmaga się z silnym stresem, depresją oraz ciągłym niepokojem, które towarzyszą im w trakcie hospitalizacji dziecka. Z badań wynika, że 27% rodziców wykazuje objawy zespołu stresu pourazowego jeszcze 3 miesiące po wypisie ich dziecka ze szpitala. Przeprowadzone niezależnie badania opinii pacjentów z pobytów w szpitalach w krajach, gdzie działają obecnie podobne fundacyjne rodzinne hotele, pokazują, że rodziny mieszkające w Domu Ronalda McDonalda są bardziej zadowolone z pobytu w szpitalu niż te, które korzystają z innego miejsca noclegowego. Anna Srokosz, Polka, której córka przebywała w Domu Ronalda McDonalda w Londynie tak wspomina to miejsce: - Mieliśmy własny pokój z łazienką. Dodatkowo w budynku była olbrzymia kuchnia z przypisanymi do danego pokoju półkami, kuchenkami i lodówkami. Był też tam pokój dzienny, pralnia, suszarnia oraz ogród. Czegóż chcieć więcej. Błogosławione miejsce! Pomyśleliśmy kiedyś, że jeśli kiedykolwiek byśmy wygrali dużą sumę pieniędzy to chcielibyśmy ufundować taki dom.

Dom Ronalda McDonalda, którego budowa rozpoczyna się w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Prokocimiu, jest pierwszym tego typu projektem w Polsce. To dwukondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni 1300 m2. Znajdzie się w nim 20 komfortowych, w pełni wyposażonych pokoi z zapleczem sanitarnym oraz dwa apartamenty zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Część wspólna to duży pokój dzienny, bawialnia oraz jadalnia i kuchnia. W tej ostatniej rozbudowany będzie ciąg modułów szafek i lodówek oddzielnie przypisanych każdemu pokojowi. Duża część powierzchni przeznaczona została na magazyny przygotowane do przyjęcia ważnych z punktu działania placówki darowizn rzeczowych. Układ pomieszczeń uzupełniają rozbudowana pralnia oraz część biurowa zaprojektowana z myślą o etatowym personelu, jak i wolontariuszach. Takie miejsce stanowi szczególną inwestycję, mającą duże znaczenie w procesie leczenia dzieci hospitalizowanych w tej placówce. Stworzenie rodzinom małych pacjentów możliwości korzystania z nieodpłatnego pobytu w doskonałych warunkach hotelowych w bezpośredniej bliskości dziecka pomaga w walce ze stresem, depresją i lękiem, które towarzyszą najmłodszym pacjentom Szpitala. Codzienna obecność najbliższych pomaga dziecku łatwiej znosić wyzwania towarzyszące hospitalizacji i korzystnie wpływa na walkę z chorobą. Pobyt w Domu Ronalda McDonalda będzie dla jego gości nieodpłatny. Wszystkie koszty funkcjonowania i utrzymania tej placówki ponosi w całości Fundacja Ronalda McDonalda. Szpital decydować będzie o przyznaniu tej formy wsparcia w poszczególnych przypadkach.

Inwestycja ta doskonale wpisuje się w prowadzoną od lat przez dyrektora dr. hab. Macieja Kowalczyka akcję całkowitej odnowy Szpitala. - Projekty, które zostały zrealizowane i będziemy realizować poprawiają przede wszystkim warunki leczenia pacjentów” - mówi dr hab. Maciej Kowalczyk, dyrektor  szpitala – Dom Ronalda McDonalda dla rodziców najciężej chorych i długo przebywających w szpitalu dzieci to wspaniałe uzupełnienie terapii i nieoceniona pomoc dla doświadczonych przez los rodziców. Jesteśmy głęboko wdzięczni Fundacji Ronalda McDonalda, że wybrała właśnie nasz Szpital, by tu zrealizować swój sztandarowy projekt. - Miejsce noclegowe to ważna potrzeba członków rodzin, którzy zmuszeni są często odbywać daleką podróż, aby zapewnić swojemu dziecku specjalistyczną opiekę pediatryczną. Ich największym pragnieniem w czasie choroby dziecka jest przebywanie możliwie najbliżej maluszka – mówi lekarz pediatra, Prezes Fundacji Ronalda McDonalda, prof. dr hab. n. med. Adam Jelonek – Otwarcie naszego Domu w Krakowie-Prokocimiu pozwoli rodzicom być blisko dziecka w czasie procesu leczenia szpitalnego, dać mu tak ważne w czasie powrotu do zdrowia poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

Fundacja Ronalda McDonalda to działająca od 2002 roku organizacja pożytku publicznego. Wszystkie projekty Fundacji realizowane są pod wspólnym hasłem „NIE nowotworom u dzieci”. Organizacja ta aktywnie promuje potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych dzieci. Realizowane jest to zarówno poprzez finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy pierwszego kontaktu we wczesnym wykrywaniu chorób nowotworowych i efektywnej diagnostyce ich symptomów, organizację specjalistycznych sympozjów i konferencji naukowych oraz publikowanie różnego typu wydawnictw z zakresu dziecięcej profilaktyki onkologicznej. Fundacja od 2005 roku prowadzi ogólnopolski program bezpłatnych, profilaktycznych badań USG dzieci. Realizowany jest on z wykorzystaniem mobilnego ambulansu medycznego. Pojazd oferujący dwa doskonale wyposażone gabinety medyczne oraz zaplecze socjalno-administracyjne dociera wszędzie tam, gdzie brakuje podobnej oferty diagnostycznej.

Realizacja wszystkich projektów fundacyjnych nie byłaby możliwa bez otwartych serc prywatnych i instytucjonalnych darczyńców. Znaczące kwoty w tym zakresie wpływają na konto Fundacji między innymi od gości sieci restauracji McDonald’s. Firma ta realizuje ponadto corocznie szereg różnego typu akcji i programów służących zbiórce dodatkowych środków na realizację programu „NIE nowotworom u dzieci”. Wystarczy wymienić sportową imprezę charytatywną „Polish McMasters” oraz kolejne wydania sprzedawanej w lokalach McDonald’s płyty „Czarodzieje uśmiechu” z nowymi aranżacjami piosenek z repertuaru Majki Jeżowskiej.

Partnerem projektu jest Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum, patron Szpitala, który przekazał działkę pod realizację inwestycji. Warto dodać, że w uznaniu znaczenia i roli dla tego projektu honorowy patronat nad nim objęli Prezydent Miasta Krakowa, prof. dr hab. Jacek Majchrowski oraz Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum, prof. dr hab. Piotr Laidler.

Krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy jest kluczowym ośrodkiem medycznym dla dzieci w skali całego kraju. 27 oddziałów tej placówki służy najmłodszym nie tylko z obszaru Małopolski, ale także z sąsiednich województw. Szpital, którego powstanie było możliwe między innymi dzięki finansowemu wsparciu Polonii Amerykańskiej oraz rządu USA obchodzić będzie w przyszłym roku jubileusz pięćdziesięciolecia działalności. 

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także