Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Wyglądają niewinnie, a mogą nawet zabić

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 września 2022 13:23

Wyglądają niewinnie, a mogą nawet zabić - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańscy lekarze alarmują – coraz więcej dzieci połyka małe baterie litowe (guzikowe). Czym to grozi?

Konsekwencje połknięcia baterii mogą być bardzo groźne, niekiedy śmiertelne – wynika z najnowszego raportu amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention).

Pomimo licznych kampanii informacyjnych ostrzegających rodziców o niebezpieczeństwach związanych z bateriami, szacuje się, że w latach 2010-2019 na izby przyjęć w USA przywieziono 7032 dzieci z baterią w jednej z jam ciała. To ponad dwukrotnie więcej niż w latach 1990-2009. W 87 proc. przypadków połykane były baterie guzikowe.

Problem dotyczy dzieci w każdym wieku, ale najbardziej zagrożone są maluchy poniżej 5. r.ż, w szczególności pomiędzy 1. a 2. r.ż. Te najmłodsze „odruchowo” wkładają sobie do ust znalezione przedmioty.

Kiedy bateria utknie w gardle dziecka, ślina tworzyć warunki do przepływu prądu. Jego następstwem jest reakcja chemiczna, która może skutkować poważnym poparzeniem przełyku w ciągu zaledwie dwóch godzin, powodując jego perforację. Inne możliwe komplikacje to „paraliż” strun głosowych, a nawet uszkodzenie dróg oddechowych (tchawicy) lub głównych naczyń krwionośnych – ostrzegają naukowcy.

Baterie guzikowe są wszechobecne. Zasilają zabawki, kalkulatory, termometry, świece bezpłomieniowe, świecącą biżuterię, aparaty słuchowe, wskaźniki laserowe, minipiloty, liczniki kroków, breloki samochodowe, kartki pocztowe odtwarzające melodię i setki, tysiące innych małych urządzeń.

Autorzy badania ustalili, że 90 proc. obrażeń spowodowanych baterią wynikało z jej połknięcia, 5,7 proc. z włożenia jej do nosa, 2,5 proc. do ucha a 1,8 proc. do ust (bez połykania).

Bateria w nosie może spowodować perforację przegrody, a w uchu – uszkodzenie błony bębenkowej, utratę słuchu lub porażenie nerwu twarzowego.

Najczęstsze objawy wskazujące na połknięcie przez dziecko baterii to: świszczący oddech, ślinotok, kaszel, wymioty, dyskomfort w klatce piersiowej, odmowa jedzenia lub krztuszenie się podczas próby picia lub jedzenia. Niekiedy symptomy pojawiają się dopiero po paru dniach.

Statystycznie najwięcej niebezpiecznych powikłań występuje po połknięciu baterii guzikowych o średnicy ok. 20 mm. To baterie o jednym z trzech kodów: CR2032, CR2025, CR2016. Nieusunięte szybko mogą doprowadzić nawet do zgonu dziecka.

Dziecku z podejrzeniem połknięcia baterii nie należy podawać nic do jedzenia czy picia. Nie powinno się też prowokować wymiotów. Podstawowa diagnostyka obejmuje zdjęcie rentgenowskie całej szyi, przełyku i brzucha dziecka.

Podobnie jak w przypadku innych urazów, zatruć i wypadów – kluczem jest zapobieganie. Powinno się unikać wymieniania baterii w urządzeniach w obecności małych dzieci – błyszczące przedmioty są dla nich bardzo kuszące. Przeterminowanych baterii należy pozbywać się natychmiast i w bezpieczny sposób, a zapasowe muszą być przechowywane w miejscu niedostępnym dla najmłodszych – radzą autorzy raportu.

Źródła: CDC/CNN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także