Pilnie powstają nowe leki dla ofiar skażenia nuklearnego

Medexpress

Opublikowano 05 kwietnia 2022, 13:53

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 05 kwietnia 2022, 13:53

Francuska firma biotechnologiczna Medesis Pharma zwróciła się do Agencji Innowacji Obronnych o fundusze na przyśpieszenie prac nad rozwojem trzech leków przeznaczonych do masowego stosowania w przypadku różnych scenariuszy skażenia nuklearnego populacji.

Trzy eksperymentalne leki stworzone są z myślą o leczeniu dużych populacji skażonych lub napromieniowanych w wyniku zarówno cywilnych wypadków jądrowych, jak działań wojennych czy aktów terrorystycznych.

Potrzeba przyśpieszenia prac nad lekami tego typu wynika zarówno z tragicznej sytuacji na Ukrainie i jej geopolitycznych konsekwencji, jak i z najnowszych decyzji wielu krajów o utrzymaniu rozwoju energetyki jądrowej. Leki rozwijane są we współpracy z francuską Komisją Energii Atomowej (LRT-CEA), która przeprowadziła badania na zwierzętach skażonych radionuklidami, oraz z Instytutem Badań Biomedycznych Sił Zbrojnych (IRBA) w zakresie badań na zwierzętach napromieniowanych.

Zakończone już badania na zwierzętach wykazały wysoką skuteczność terapeutyczną nowych preparatów. Teraz niezbędne jest przeprowadzenie badań tolerancji i bezpieczeństwa z udziałem zdrowych ochotników.

Pierwszy z opracowywanych preparatów (NanoCaDTPA) to nowa, doustna forma stosowanego od 4 dekad dożylnego leku CaDTPA, przeznaczonego do usuwania z organizmu plutonu. Podanie dożylne tego preparatu możliwe jest tylko w warunkach szpitalnych, co w praktyce wyklucza stosowanie go na większą skalę, np. w wypadku skażenia dziesiątek czy setek tysięcy osób. Nowa formulacja CaDTPA w mikroemulsji umożliwia uzyskanie takiej samej wydajności ekstrakcji plutonu, ale przy prostym podaniu doustnym. Co także ważne – nowy preparat może być przechowywany w temperaturze pokojowej.

Kolejny preparat (NanoPB) ma służyć do eliminacji z organizmu cezu. Substancją czynną jest w tym przypadku błękit pruski, używany w tym celu od lat. Jednak do tej pory jest on podawany w postaci dużych kapsułek po 500 mg w dawce 18 kaps. dziennie przez 2–3 miesiące. Z tego względu praktycznie nie nadaje się do zastosowania u dzieci. Co więcej, nierozpuszczalny w wodzie błękit pruski działa zasadniczo tylko w przewodzie pokarmowym, podczas gdy cez jest preferencyjnie wiązany w mięśniach, a zwłaszcza w mięśniu sercowym, powodując patologie kardiologiczne, szczególnie u dzieci i młodzieży. Ponadto, klasyczna, nierozpuszczalna w postać błękitu pruskiego prowadzi do uporczywych zaparć, co w tym przypadku oznacza ryzyko napromieniowania narządów miednicy mniejszej. Nowa formulacja - NanoPB - składa się z nanocząsteczek błękitu pruskiego zsyntetyzowanych i ustabilizowanych w mikroemulsji. Pozwala to skrócić proces usuwania cezu trzykrotnie przy 100 razy mniejszej ilości błękitu pruskiego. Preparat nadaje się do picia i może być stosowany w każdym wieku, nawet u niemowląt.

Trzecim lekiem jest NanoMangan - siarczan manganu w mikroemulsji. Substancja ta hamuje i łagodzi skutki (odpowiedzialnej za zapalenie dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i zgon) burzy cytokinowej wywołanej przez napromieniowanie. Stosowanie siarczan manganu jest skuteczne, jeśli leczenie rozpocznie się w ciągu kilku godzin od napromieniowania. Lek jest podawany doustnie i przechowywany w temperaturze pokojowej. Co ciekawe, siarczan manganu jest obecnie w fazie II badania klinicznego w Brazylii w celu leczenia ciężkich postaci COVID-19.

Źródło: Euronext

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

napromieniowanie / radioaktywność / skażenie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31