Urszula Szybowicz | z życia szpitali

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci!

Urszula Szybowicz

Opublikowano 02 marca 2023, 08:35

Urszula Szybowicz

Opublikowano 02 marca 2023, 08:35

Po raz pierwszy w Polsce robot da Vinci pomógł chirurgom podczas operacji dzieci
W dniach 27 i 28 lutego 2023 r. w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano pierwsze w Polsce trzy operacje dzieci z wykorzystaniem systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Operacje zostały przeprowadzone przez certyfikowanego eksperta z Francji, prof. Thomasa Blanca ze Szpitala Dziecięcego Necker w Paryżu.


Łącznie zoperowano troje małych pacjentów. Wśród nich były dwa przypadki onkologiczne – torbiel nadnercza oraz guz w trzonie trzustki, jak i dziecko z wadą układu moczowego w postaci wodonercza wskutek zwężenia połączenia moczowodu z miedniczką nerkową.
- Chirurgia robotyczna niesie ze sobą bardzo dużą potencjalną korzyść i możliwości zarówno dla małych pacjentów, jak i dla lekarzy. Pozwala na przykład na dużo bardziej precyzyjny sposób operowania - podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK.
W Szpitalu Dziecięcym Necker w Paryżu dzieci po operacji wypisywane do domu są już po około 12 godzinach. Najczęściej operowane dzieci są w wieku między 3 a 12 rokiem życia. Najmłodszy pacjent francuskiego szpitala zoperowany w asyście robota da Vinci miał 3,5 miesiąca.
- Małym pacjentom, tak samo jak dorosłym, należy się opieka medyczna na najwyższym, światowym poziomie. Do wykonania pierwszych w Polsce zabiegów tego rodzaju zaprosiliśmy bardzo doświadczonego chirurga, z duża praktyką kliniczną, autora wielu prac i artykułów na temat wykorzystania robota da Vinci w chirurgii dziecięcej. W 2022 roku wykonano w Polsce 3,5 tys. zabiegów w asyście robotów da Vinci, ale byli to wyłącznie dorośli pacjenci. Na świecie robot da Vinci jest standardowym narzędziem wykorzystywanym również w chirurgii dziecięcej - podkreśla Artur Ostrowski, Dyrektor Zarządzający da Vinci.
Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań niesie także realne korzyści dla lekarzy. – To zdecydowanie większa precyzja i łatwość przeprowadzania operacji przez chirurgów po nabraniu wprawy. Odpada również czynnik zmęczenia, który przy zabiegach laparoskopowych ma duże znaczenie. Im operacja jest dłuższa, tym trudniej się operuje i większe są niedogodności oraz obciążenia związane z wymuszoną pozycją ciała. Operacje w asyście robota pozwalają to wyeliminować – mówi prof. Czauderna.
Z roku na roku dynamicznie wzrasta liczba operacji z wykorzystaniem technologii robotycznej. W samym 2022 r. wykonano na całym świecie ponad 1,8 mln zabiegów w asyście systemu da Vinci, natomiast w Polsce w tym samym roku 3,5 tys. Robotem da Vinci może być przeprowadzonych ponad 200 rodzajów zabiegów. W Polsce są to głównie operacje urologiczne, ginekologiczne oraz chirurgii ogólnej.


Obecnie na świecie jest zainstalowanych ponad 7,5 tys. systemów chirurgicznych da Vinci w 69 krajach, a ok. 55 tys. chirurgów zostało przeszkolonych i certyfikowanych do pracy z wykorzystaniem tego robota. Dotychczas wykonano na świecie ponad 11 mln zabiegów z udziałem tej technologii. W Polsce systemy chirurgii robotycznej da Vinci znajdują się już w 26 szpitalach, gdzie pracuje ponad 80 zespołów certyfikowanych przez producenta, firmę Intuitive Surgical.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

chirurgia / robotyka medyczna / innowacja
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31