Profilaktyka czerniaka i innych nowotworów skóry - Dzień Otwarty w OW NFZ

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2019, 14:02

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 24 maja 2019, 14:02

Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. W sobotę, 25 maja, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia organizują Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ, poświęcony profilaktyce nowotworów skóry, szczególnie czerniaka w ramach kampanii społecznej Planuję Długie Życie.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia będą namawiać do kontroli znamion skórnych. To ważne, zwłaszcza przed zbliżającym się okresem wakacyjnym. Oddziały Wojewódzkie NFZ zaoferują bezpłatne i specjalistyczne badania w kierunku wykrycia nowotworów skóry oraz konsultacje z lekarzami dermatologami.

– Na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na nowotwory skóry, przede wszystkim czerniaka – potwierdza prof. n. med. Irena Walecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie dermatologii i wenerologii oraz kierownik Kliniki Dermatologii CMKP Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal aż znaczna cześć z nas nie bada u lekarza podejrzanych znamion.

– Warto pamiętać, że zmiany wcześnie rozpoznane są całkowicie wyleczalne, niestety wykryte późno, zwłaszcza czerniaki są przyczyną znacznej śmiertelności – zaznacza prof. Walecka. Z powodu czerniaka umiera w Polsce 1 na 3 chorych, dlatego tak ważna jest profilaktyka.
– Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej
i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia – podkreśla.

Dzień Otwarty to nie tylko okazja do zadbania o zdrowie swoje i swoich najbliższych, ale również to doskonała okazja do uzyskania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od 1 czerwca zostaje wydłużona ważność karty Ekuz z 18 miesięcy do trzech lat.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Ministerstwo Zdrowia / czerniak
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31