Protest OZZL: „Nie ma medyków – nie ma leczenia”

ozzl
„Nie ma medyków – nie ma leczenia” – z takim hasłem przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy manifestowali w środę, 7 kwietnia 2021 r., pod gmachem Ministerstwa Zdrowia.
Medexpress 2021-04-08 11:35

- Rządzący zapominają, że nie ma samoobsługowych szpitali, przychodni czy pracowni diagnostycznych. Same mury nie leczą. Nie leczą też łóżka ani respiratory. Leczą ludzie. Nie będzie medyków - nie będzie leczenia. A pracowników jest dużo wtedy, gdy są dobre warunki pracy i płacy. Złe warunki pracy i płacy oznaczają ich brak – mówił przewodniczący OZZL dr Krzysztof Bukiel.
- W publicznej ochronie zdrowia warunki pracy i płacy są złe, a będą jeszcze gorsze, dlatego że minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił ustawę o płacach minimalnych, która przewiduje kontynuację patologii sięgającej jeszcze PRL-u. Prawo i Sprawiedliwość, które chce dekomunizacji w wielu dziedzinach, w publicznej ochronie zdrowia kontynuuje najgorsze tradycje komuny. Ochrona zdrowia traktowana jest gorzej niż wszystkie inne sfery życia społecznego i gospodarczego – podkreślał dr Bukiel.

- Jeżeli ktoś mówi: 'Nie damy pieniędzy na pracowników medycznych, bo musimy mieć na leczenie', to kłamie. Bo pieniądze przeznaczone na płace dla personelu medycznego, to pieniądze na leczenie. Medycy będą uciekać z publicznej ochrony zdrowia. Jeśli dziś, w sytuacji epidemii, minister zdrowia sam przyznaje, że elementem, z powodu którego nie można zapewnić opieki wszystkim pacjentom, jest brak personelu, to jutro będzie jeszcze gorzej – mówił dr Bukiel.

W manifestacji, organizowanej w Światowy Dzień Ochrony Zdrowia oraz Dzień Pracownika Ochrony Zdrowia, obok przewodniczącego – dr. Krzysztofa Bukiela, udział wzięli: wiceprzewodnicząca OZZL dr Grażyna Cebula-Kubat, szefowa Regionu Mazowieckiego OZZL dr Agnieszka Serwan, doradca Zarządu Krajowego OZZL, strateg komunikacji Anna Gołębicka oraz koordynator Zespołu Kryzysowego OZZL Marcin Kasierski. W manifestacji, organizowanej z poszanowaniem zasad dystansowania społecznego, udział wzięli również przedstawiciele związków zawodowych zrzeszonych w Forum Związków Medycznych:
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP)
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Radioterapii
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii
Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii
Solidarności 80'.

Źródło: OZZL

PDF

Zobacz także